Obezita u dětí: způsoby, jak pomoci dětem hubnout bez rizika

Nezdravé potraviny

Obezita u dětí je vážným problémem. Někteří rodiče nad ním mávnou rukou: však on z toho vyroste. Bohužel, stravovací návyky se dítě učí už od malička. Proto by jim měli rodiče dopřávat pouze to, co je zdravé. Pokud svým dětem budete pravidelně dávat sladkosti, je pravděpodobné, že je budou vyžadovat. Hamburgery, hranolky, spousta kečupu, chipsy a spousta dalších pochutin mají jedno společné: kromě tuku nemají žádnou výživovou hodnotu. A tloustne se po nich.

Obezita u dětí

Pravděpodobně i vy jste chodili do školy, kde byl aspoň jeden ze spolužáků obézní. Mohl být vystavován výsměchu a někdy dokonce šikaně. Určitě nechcete, aby tohle zažívalo právě vaše dítě, že? Dětská obezita má okamžitý i dlouhodobý dopad na fyzické, sociální a emocionální zdraví. Hrozí spousta nemocí, které ovlivní fyzické zdraví dětí, jako je astma, spánková apnoe, problémy s kostmi a klouby, cukrovka 2. typu a rizikové faktory srdečních onemocnění.

Hubnutí

Foto: Pixabay

Jak pomoci s hubnutím?

Hubnutí u dětí je jiné, než hubnutí u dospělých. To z toho důvodu, že dětské tělo ještě není „hotové“. Roste a potřebuje spoustu energie. Do jídelníčku bychom tedy nijak drasticky zasahovat neměli. Výjimkou je snaha o vyřazení typicky tučného nebo sladkého jídla, jako jsou čokoládové tyčinky, gumoví medvídci, hranolky, sladké sodovky typu cola apod.

Jeden za všechny…

Základním pravidlem je jít dítěti příkladem. Pokud ostatní členové nejí zdravě, nemůžete očekávat, že právě jedno dítě bude jíst zdravě. Pokud tedy hubne jedno dítě, je třeba zapojit celou rodinu (včetně dítěte, které obézní není). Dítěti vysvětlete, že zdravé jídlo mu pomáhá udržet tělo v dobré kondici, pomáhá mu s přemýšlení, krásnou pokožkou apod. Koneckonců, děti se řídí naším modelem. Pokud začnou jíst zdravě i rodiče, je úspěch pravděpodobnější.

Krůček za krokem

Jednotlivé změny zavádějte postupně. Příliš radikální řešení pravděpodobně vaše dítě pouze odradí. Nebojte se přijmout odbornou pomoc. K dispozici je nejenom pediatr, ale také dětský psycholog či dietolog.

Zaveďte aktivitu

Děti by měli být přes den aktivní. Omezte proto čas strávený u televize, počítače, mobilu. Vyrazte ven a hrajete si v přírodě. Můžete zvolit různé míčové hry, procházky, honičky, jízdu na kole nebo koloběžce, skákání na trampolíně apod.

Nezdravé jídlo

Nekupujte nezdravé jídlo, jako jsou slazené nápoje, hranolky, džusy, koláče, sladkosti apod. Svému dítěti dávejte porce raději menší a častěji. Dobrým pravidlem je začínat jídlo s malými porcemi a nechat dítě, aby si žádalo více, pokud má stále hlad. Dítě nemusí sníst vše, co má na talíři. Jen tolik, aby jej to zasytilo. Jezte pomalu. Připravte si pět a více porcí ovoce a zeleniny denně. Snažte se, aby vaše dítě získalo většinu kalorií ze zdravějších potravin, jako je ovoce a zelenina, a škrobnatých, uhlohydrátových potravin, jako je chléb, brambory, těstoviny a rýže (nejlépe celozrnné). A vyměňte slazené nealko nápoje za vodu.

Zdroje info:

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/childrens-weight/overweight-children-advice-for-parents/

https://www.practo.com/healthfeed/7-tips-to-make-your-child-lose-fat-30329/post

Foto: Pixabay