Jak pomocí bilirubinu poznat jaterní onemocnění či nádor

Játra jsou klíčovým orgánem pro fungování lidského těla. Slouží jako taková filtrační jednotka, kdy pomáhají zachytávat škodliviny, filtrovat krev a podobně. Hrají roli ve velkém množství biochemických procesů. Bez správně fungujících jater se mohou objevovat nejrůznější problémy. Jedním ze způsobů diagnostiky je sledování hladiny bilirubinu. O co se jedná a co mohou zvýšené hodnoty indikovat?

Co je to bilirubin a proč funguje jako diagnostika funkce jater

Bilirubin má žlutou barvu a vzniká rozpadem hemu z krve. Jde o naprosto přirozený odpadní produkt organismu, protože životnost krve není nekonečná a postupně se odměňuje. Ke zpracování zaniklých červených krvinek dochází právě v játrech, kde tím pádem vzniká také bilirubin. Ten by se v ideálním případě neměl vylučovat zpět do krve, protože játra ho dokážou zpracovat. Když však nefungují správně, může se bilirubin uvolňovat, což může vést ke žlutavému zabarvení stolice, tvoření žlutých podlitin nebo typického žlutého nádechu pokožky.

Další testy pro ověření problému

Hodnoty bilirubinu se zpravidla zjišťují z krevních odběrů. A to na speciální prohlídce v souvislosti s problémem, ale například i při pravidelné kontrole u obvodního lékaře. Zvýšenou hladinu bilirubinu není radno podceňovat a provádí se ještě další testy. Vyšetřuje se moč, provádí se celkový krevní obraz a důležité je provedení také ultrazvuku žlučníku.

Foto: Pixabay

Další příznaky, které mohou ukazovat na nemocná játra

Na to, že s játry není něco v pořádku mohou ukazovat nejrůznější příznaky. Pokud je u sebe pozorujete, rozhodně se vypravte v lékaři a nechte si zhotovit krevní testy. Konkrétně se jedná například o pocity únavy, malátnost, nadýmání, svědění pokožky, ale i nechutenství následované hubnutím. Varovným příznakem je také žluté zabarvení pokožky nebo bělma očí, což může přímo ukazovat na žloutenku, která postihuje právě játra.

Zdroj: https://www.virova-hepatitida.cz/aktualne/devet-priznaku-ktere-mohou-odhalit-nemocna-jatra-1089 a https://zdravi.euro.cz/leky/bilirubin-hodnoty-a-dieta/

Náhledové foto: Pixabay