Noční děsy u dětí

Noční děsy

Když se v noci vzbudíte, jste neskutečně vystrašení, o ničem nevíte a jste zkrátka mimo realitu, nic příjemného to není. Pokud se toto ovšem stává vašim dětem, jste vystrašení dvojnásobně. Noční děsy u dětí ovšem nejsou bohužel ničím výjimečným a jedná se prakticky o záležitost, která postihuje velké množství z nich. Dítě se v momentu děsu prakticky vůbec neorientuje v reálném světě a brečí. Dokud opět neusne za pomoci svých rodičů, prožívá velmi nepříjemné chvíle. My se na noční děsy soustředíme a pokusíme se prozradit, jak na ně lze vyzrát.

Noční děs není noční můra!

V první řadě je třeba předznamenat, že noční děs není v žádném případě noční můra. Tyto dva pojmy se liší. V čem? Noční můry většinou přijdou až v druhé polovině noci. Jedná se fakticky o nějaký hrozný sen, který se člověku zdá a on se na jeho základě probudí. Je nicméně při plném vědomí, pouze útržky zmiňovaného snu si nepamatuje. Noční děsy u dětí jsou jiné. Dítě je ve fázi spánku, který není úplný a při samotném děsu vypadá, jako by bylo vzhůru. Je silně dezorientované a chce vstát a fungovat. Druhý den logicky nic neví.

Příčiny nočního děsu

Jedná se bohužel o vcelku běžné fyziologicky podložené záležitosti. Nervová soustava dětí dozrává a ony jsou vůči svému okolí mnohem více vnímavější. Pokud jsou stresovány, negativní prožitky se u nich násobí. S nočními děsy se dle statistik v životě potkává od 1 do 6 % dětí. U nočních můr je tomu jinak, jsou rozšířenější a hovoří se až o 15 % dětské populace.

Jak se chovat při nočních děsech?

Důležité je samozřejmě vědět, jakým způsobem byste měli k dítěti majícímu noční děs přistupovat. Při tomto stavu určitě dítě nebuďte násilím, ale snažte se jej spíše uklidnit, aby se opět dostalo do stavu spánku. Po chvíli by se mělo uklidnit samo a skutečně usnout. Noční děs není onemocnění a tak je k němu zapotřebí přistupovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.