Nezdravé zlozvyky, které zbytečně škodí vašemu zdraví

Nenápadné, ale bohužel časté zlozvyky mohou z dlouhodobého hlediska poměrně výrazně ovlivnit vaše zdraví. Podívejte se, o co konkrétně se jedná a zkuste s příchodem dalšího roku promyslet strategii, jak se těchto zlozvyků zbavit a začít tak více pracovat na svém zdraví.

Nedostatek pohybu a cvičení

Jedním z problematických, ale bohužel až příliš častým zlozvykem je nedostatek pohybu a cvičení. Celý den sedíme u počítače, u televize nebo v autě. A tak se nehýbeme, svaly ochabují, cirkulace krve také není tak výkonná, jak by mohla být při dostatku pohybu a podobně. Výsledkem je nejenom případné tloustnutí, ale především oslabení a snížení výkonnosti srdeční činnosti. Pomoci přitom může i obyčejná půlhodinová procházka několikrát do týdne. A když k tomu přidáte i aktivní cvičení, tělo se vám jistě odmění.

Málo kvalitního spánku

Nenápadný, ale potenciálně velmi nebezpečný zlozvyk spočívá v nedostatečném či nekvalitním spánku. Pokud spíte méně než 6 hodin, zaděláváte si na nepříjemné zdravotní problémy, u kterých bude nedostatek energie jen povrchním problémem v porovnání s tím, že si takto zbytečně výrazně snižujete výkonnost imunitního systému, zaděláváte si na problémy s vysokým krevním tlakem, zvyšujete riziko obezity nebo mrtvice. Zdravý zvyk s pravidelným a dostatečným spánkem tak může být velmi důležitou prevencí proti celé řadě nemocí.

Foto: Pixabay

Příliš alkoholu a málo vody

Dalším zlozvykem je časté popíjení alkoholu mnohdy i v nadměrné míře. A pokud to není váš případ, tak se vás velmi pravděpodobně bude týkat druhý zlozvyk, který souvisí s nedostatečným pitím tekutin. Špatná hydratace má přitom negativní dopady na metabolismus živin, pružnost pokožky, ale třeba i míru únavy, soustředění a schopnost koncentrace. Zkuste se proto více zaměřit právě na dostatečné pití ideálně čisté vody a uvidíte, že začnete pozorovat hned několik různých pozitivních vlivů na své fyzické i psychické zdraví.

Zdroj: https://www.medicinenet.com/what_are_the_top_6_bad_habits/article.htm a https://www.aarp.org/health/healthy-living/info-2022/how-to-break-bad-health-habits.html

Náhledové foto: Pixabay