Může změna počasí skutečně vyvolat bolest kloubů? Víte proč?

Bolest ramene

Když venku náhle klesne teplota, bolí vás klouby. Nebo víte, že bude pršet, díky tomu, že vás začnou bolet klouby. Bolest kloubů může být skutečně způsobena změnami počasí! Avšak výzkumy stále ještě nepotvrdily, jak spolu klouby a počasí vlastně souvisí. Někteří odborníci tvrdí, že bolest v chladném a deštivém počasí může být způsobena činnostmi, které daná osoba dělá. Podle nich, když je venku vlhko a chladno, tak lidé raději sedí doma na gauči a pozorují filmy.

Předpověď počasí podle kloubů

Jak je tedy možné, že někteří lidé skutečně dokážou podle bolesti kloubů předpovědět počasí? Předpokládá se, že bolest kloubů je způsobena změnou barometrickému tlaku. Tento tlak se mění, když dochází ke změně povětrnostních systému. Když je ve vzduchu menší tlak, šlachy, svaly a další tkáně kolem kloubů se mohou roztahovat a zase stahovat. A to způsobuje tlak na klouby, který se projevuje někdy jako bolest.

Bolest kloubů

Foto: Pixabay

Jaké klouby mohou bolet?

Jedná se o jakékoli klouby, se kterými už měla osoba problémy. Může tedy jít o bolest kyčelního kloubu, bolest ramenního kloubu nebo třeba o bolest kloubů na ruce. Vůbec nejčastěji si však lidé stěžují na bolesti v kolenních kloubech – kolena jsou ale obvyklým místem, kde se bolest kloubů vyskytuje. Někteří lidé zaznamenali bolest kloubů po covidu či jiném onemocnění. Ta sice nesouvisí s počasím, může se ale jeho vlivem zvýšit.

Snížení bolesti kloubů v souvislosti s počasím

Pokud cítíte, že vám začíná bolest kloubů, máte několik možností jak ji eliminovat. Tou první je udržovat své klouby v teple. To je možné nejenom díky teplému oblečení, ale také hřejivým dekám nebo teplou sprchou. Zkusit můžete parafínovou koupel. K tomu ale budete potřebovat speciální přístroj nebo budete muset navštívit některé wellness centrum. Ruce nebo nohy ponoříte do rozpuštěného parafínu a necháte jej ztuhnout na kůži. Tělo absorbuje teplo, což může bolest kloubů utišit. Dále je dobré snížit tlak vyvíjený na klouby – a to udržováním zdravé váhy, pravidelným pohybem (ideální je plavání), nezvedejte těžká břemena apod.

Zdroje info:

https://www.webmd.com/pain-management/weather-and-joint-pain

https://www.health.harvard.edu/pain/what-triggers-weather-related-joint-pain

Foto: Pixabay