Vyhněte chřipce a nachlazení se správným trávením

Přemýšlíte, jak se bránit infekcím a bacilům, když všichni ostatní sípou a venku je tak chladno a fouká? Samozřejmě, že vitamínové doplňky, cvičení a dostatek odpočinku jsou skvělou prevencí proti onemocnění. Mějte však na paměti, že nejdůležitější je mít zdravá střeva, protože právě tam začíná řada našich problémů se zdravím.

Zima je vynikající a tajemné období. Ale značí také nekonečná nachlazení, bolesti v krku a horečky. Pokud potřebujete být zdraví jako řípa, začněte u svých střev. Protože právě tam se shromažďují látky, které ničí obranu vašeho těla. Začněte tedy bojovat s infekcí a posilujte střevní mikroflóru.

Kvašená zelenina

Pokud potřebujete zdravá střeva, zařaďte do svého programu kvašenou zeleninu. Kysané zelí by mělo být právě v zimě výživou číslo jedna. Nejenže obsahuje obrovské množství vitamínů, ale má také užitečný vliv na trávení. Mléčné mikroby jsou skvělou pomocí v boji proti chřipce, zvyšují odolnost a jsou také báječnou prevencí rakoviny. Vyzrálá zelenina se v zimě jedla pořád, tak proč se jí v dnešní době bránit?

  • Zeleninu ­– například zelí, mrkev nebo červenou řepu – nakrájejte na malé kousky, osolte nebo jinak okořeňte a použijte vařečku nebo ruky, abyste do nich jemně tloukli a nechali z nich vytékat šťávu. Poté je dejte do sklenice, obsah zatěžkejte a nechte ji asi pět dní zrát při pokojové teplotě. V tomto okamžiku zeleninu rozdělte do menších skleniček a uložte je do chladničky. Snažte se jíst co nejvíce zeleniny a uvidíte, že zůstanete zdraví!
  • Zařaďte do svého jídelníčku česnek a cibuli. Tyto potraviny jsou označovány jako běžné antimikrobiální látky. V případě, že máte chřipku, měly by být česnek a cibule naší první volbou. Cibule má zázračný vliv na trávení a nabízí pomoc při zachování vegetace. A pokud jde o česnek, budete mít nižší riziko vzniku onemocnění rakovinou střev a žaludku.
cibule
Foto: Pixabay

Probiotika jsou důležitá

Dalším způsobem, jak udržet střeva v pořádku, jsou probiotika. Laktobacily se nacházejí v jogurtu nebo kefíru, ale ujistěte se, že to, co kupujete, je skutečně jogurt, a ne nějaká levná náhražka. Probiotika ale objevíte i v kváskovém chlebu. A v případě, že nepotřebujete neustále přemýšlet o tom, co jíte a zda do těla dostáváte dostatek probiotik, kupte si v lékárně probiotické tablety. Jedna tableta denně stačí k tomu, abyste si udrželi zdravá střeva.

Zdravé mlsání

Přemíra cukrů je pro vaše střeva obzvlášť škodlivá. Ale to neznamená, že musíte zapudit všechno sladké. Hořká čokoláda uspokojí vaši chuť na sladké a je skvělá pro vaše střeva. Ale musí obsahovat alespoň 70 procent kakaa. Nemáte rádi hořkou? Je to jen o zvyku. Pokud cukr omezíte, vaše vstřebávání se výrazně zlepší a v případě, že trpíte zácpou, může tento problém skutečně sám od sebe zmizet.

Nestresujte se

Stres je obrovským nepřítelem vašich střev. V případě, že jste stále vynervovaní, není divu, že váš žaludeční trakt je v chaosu a není nouze o nemoci. Ptáte se, proč je stres pro vaše střeva tak hrozný? Je to jednoduché. Když zažíváte stres, vaše tělo přesouvá veškerou energii tam, kde ji potřebuje – je to náš dar od předků, energie šla do rukou, nohou a hlavy, abychom se mohli chránit a utíkat. A na žaludek nezbyl čas…

Zdroje info: ireceptar.cz, femina.cz

Náhledové foto: Pixabay