Nespavost

Nespavost: Způsobuje ji mnohem víc věcí, než si myslíte

Nacházejí se téměř v každém domě a brání vám v noci ve spánku. To jsou neočekávané věci, které vás udržují v bdělosti. Není snad horší pocit, než nemoci usnout. Bez ohledu na to, v kolik jdete spát, ráno se probouzíte vyčerpaní. Možná to vůbec není o množství spánku, ale o jeho kvalitě. A kvalitu spánku mohou narušit i ty nejneočekávanější věci.

Příliš teplá přikrývka

Zachumlat se do teplé přikrývky se zdá být velice příjemné. A je pravda, že nám může pomoci usnout. Pokud je ale přikrývka až moc teplá, nahromadí se v ní v průběhu našeho spánku teplo, které zvýší naši tělesnou teplotu. A jen malé zvýšení naší teploty vede k tomu, že je náš spánek příliš lehký. Pokud máte příliš lehkou deku, problém je stejný: nekvalitní spánek.

Nespavost

Nespavost: Zdroj obrázku Pixabay.com

Citron

Ačkoli by se mohlo zdát, že toto ovoce je zcela neškodné, není tomu tak. Citron funguje podobným způsobem, jako třeba káva. Citron vám pomáhá zvednout náladu, zvyšuje duševní bdělost a energii – a to rozhodně není to, co potřebujete před spánkem. Nejedná se jen o citron samotný. Vyhněte se citrusové vůni ve své ložnici, včetně citrusových pracích prostředků (ve kterých byste prali ložní prádlo nebo pyžamo).

Zubní pasta

V žádném případě vás neodrazujeme od čištění zubů před spaním! Naopak, dokonce i zubaři říkají, že čištění zubů ráno je zkrášlovací procedura, kdežto čištění večer je pro zdraví. Doporučujeme vám však věnovat pozornost chuti a vůni zubní pasty. Faktem je, že nejen citrusové vůně působí na mozek, ale také vůně máty peprné.

Barva zdí

V roce 2013 byla provedena studie, která zjistila, že barva stěn v ložnici ovlivňuje kvalitu spánku. Nejpříznivější byly klidné modré, zelené a tlumené žluté. Nejhorší jsou šedé, fialové a hnědé, způsobují příliš aktivní sny a vyvolávají noční můry. Stříbřité, zlaté, oranžové a červené tóny se ukázaly, navzdory zjevnému jasu, jako ne tak špatné možnosti ve srovnání s fialovou.

Nepořádek

Nepořádek v místnosti vám možná vadí více, než si myslíte. Na podvědomé úrovni nás totiž ruší od kvalitního spánku. Podle studií se prokázalo, že naše mysl se nedokáže dostatečně uvolnit, pokud spíme v nepořádku.

Spolubydlící

Tímto spolubydlícím může být vaše drahá polovička nebo třeba domácí mazlíček. Zaprvé vás mohou příliš zahřát. Za druhé vás budí tím, jak se v noci otáčejí. Za třetí vás mohou okrást o přikrývku. Za čtvrté mohou chrápat….

Knihy

Číst knihu před spaním je samozřejmě lepší, než dívat se na televizi nebo používat telefon či tablet. Pokud je ale kniha dobrá, vyvolává ve vás emocionální odezvu. Nutí vás přemýšlet o ději – a takové čtení pak může snížit kvalitu spánku. Před spaním zvolte nenáročnou literaturu.

Nespavost: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *