Nepříjemné omrzliny: Náchylnější na jejich vznik jsou diabetici i kuřáci

Když vystavíte povrch těla působení chladu, mohou vzniknout až omrzliny. Své by o tom mohli vyprávět ti, co se vydali do vysokohorského prostředí. Omrznout prsty vám ovšem mohou i v tuzemsku, k tomu není třeba jezdit až do Himaláje. Jak omrzliny vznikají, jak vypadají a jak je léčíme?

Co omrzliny způsobuje

Nejčastěji za vznikem omrzlin bývá chladem poškozená kůže. Jenže omrznutí může působit i do hloubky a zasáhnout podkoží, svaly, šlachy, kosti i klouby. Nejvíce jsou ale náchylné ušní boltce, nos a brada. Víte, že omrzliny mohou vzniknout i tehdy, když je venku nad nulou? Záleží totiž na tom, jaká je vlhkost a rychlost proudění okolního vzduchu.

Na vznik omrzlin jsou náchylnější diabetici, kuřáci, lidé s nedostatečně prokrvenými tkáněmi a ti, co užívají některé léky – například beta-blokátory.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak vypadá omrzlina

Omrznutá kůže ztrácí citlivost, je bledá a chladná, přičemž se její barva stává mramorovanou s modrým nádechem. Místo začíná bolet a mohou se objevit i puchýře. Je důležité vědět, že omrzlina se začne rozvíjet až po zahřátí, takže hned není patrné, jak závažná je. Omrzliny jsou povrchové, nebo hluboké, přičemž se projevují zarudnutím či puchýři buď s čirým, zakaleným nebo krvavým obsahem podle toho, jak hluboká je tkáň zasažená.

Bohužel i u omrzlin může dojít k fatálním následkům, a to ke zčernání tkáně a jejímu odumření. Nezřídka se horolezci z výstupů na zasněžené a mrazivé hory vracejí bez prstů, ušních boltců a podobně.

Jak omrzlinám předcházet

Na omrznutí jsou náchylné zejména děti. Za mrazivého a chladného počasí je třeba dbát na vhodné oblečení, krýt si hlavu, ruce a mít kvalitní boty, v nichž nám nezebe. Pamatujte si, že těsný oděv zvyšuje riziko vzniku omrzlin. Jste-li na horách, je dobré si obličej chránit vrstvou opalovacího krému.

První pomoc při omrzlinách

Je důležité vědět, že omrzlé místo se nesmí třít ani vystavovat působení velkého tepla – třeba kamen nebo ohně. Pouze jen zahříváme tělesným teplem a postiženého dostaneme co nejdříve do tepla. Na omrzlé místo použijeme teplou vodu, která nesmí být horká, doplnit ji lze dezinfekcí. Puchýře se nesmějí propichovat. Jakmile se vrátí původní zdravá barva pokožky, místo volně ovážeme sterilním obvazem. Pokud je poranění závažnější, bude vyžadovat odbornou lékařskou pomoc.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.