Největší strašák kůže se objeví i na neobvyklých místech

melanoma

Našli jste na svém těle zajímavé nebo spíše podivně tvarované znaménko s vroubkovaným okrajem? V tu chvíli byste neměli na nic čekat a navštívit svého lékaře. Zvláštní pozornost byste měli věnovat znaménkům, která se rozšiřují nebo mění tvar či barvu. V případě, že je rakovina kůže zachycena včas, je pravděpodobnost nápravy vysoká.

Co je vlastně melanom?

Melanom je klasifikován jako závažný typ rakoviny kůže, který tvoří zhruba 4 % všech kožních nádorů. A tvoří vysoké procento úmrtí spojených s rakovinou. Vyvíjí se v melanocystech, neboli v buňkách, které produkují pigment melanin, který udává barvu naší pokožky. Bohužel k jeho vzniku může dojít i v oku, nose nebo krku.

Melanom je schopný se rozrůst po všech orgánech, ale pokud je zavčas odhalen, pacient léčbu často úspěšně přežije a ze všeho se dostane. Neustále hlídejte jakékoliv změny na své pokožce (asi jen 30 % melanomů vzniká z mateřských znamének). A pokud máte na těle plno mateřských znamének, raději se nechejte pravidelně prohlížet. Jistota je jistota…

Jak vypadá melanom?

Obyčejná mateřská znaménka mají zpravidla jednotnou barvu s okrajem jasně odděleným od okolní kůže. Obvykle jsou oválné nebo kruhové a jejich šířka často nepřesahuje 6 mm. Většina znamének se začíná objevovat v dětství, ale nová se mohou formovat až do 40 let věku a několik jich může s věkem zcela vymizet. Většina melanomů má hnědou nebo tmavou barvu, ale mohou se vyskytnout i růžové, rudé nebo fialové tvary.

Mateřské znaménko
Foto: Pixabay

Charakteristickým znakem kožního melanomu je jeho nepravidelný tvar a ohraničení. Každá polovina vypadá různě a okraje jsou vroubkované. Dokonce i barvy nejsou rovnoměrné. Melanom má větší průměr, a neustále se zvětšuje a mění barvu nebo tvar. Několik melanomů se objevuje v oblastech, které nejsou vystaveny dennímu světlu, jako jsou oblasti mezi prsty, dlaně, chodidla, pokožka hlavy nebo intimní partie.

Existuje léčba melanomu?

V případě, že vám byl diagnostikován maligní melanom, závisí léčba v podstatě na druhu stádia rakoviny, místě, kde se nachází, a na vašem zdravotním stavu. Maligní melanom se nejčastěji odstraňuje chirurgicky, ale v některých případech se k léčbě rakoviny kůže používá také radioterapie nebo chemoterapie.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8682801/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9335442/

Náhledové foto: Pixabay