Nastalo období, kdy dochází k zánětům ledvin. Co pomáhá?

Zánět ledvin

Zánět ledvin je onemocněním močových cest a pravidelně k němu dochází v důsledku šíření mikroskopických organismů z močové trubice a močového měchýře. Je častější u žen vzhledem k fyzické struktuře a umístění močové trubice. Léčba zpravidla není složitá. V případě, že ji člověk nezanedbává, zpravidla postačí ATB, dostatečný příjem vody a klid. Pokud je onemocnění přehlíženo, hrozí selhání ledvin.

Nefritida je odborný termín pro zánět ledvin, který je ve spojení se zánětem močové trubice, močového měchýře a orgánu prostaty klasifikován jako onemocnění močových cest. Dámy ji mívají častěji, a to kvůli kratší močové trubici, ale navíc její oblasti v blízkosti zadečku a pochvy. Onemocnění močových cest obvykle předcházejí mikrobi, kteří se dostanou do močové trubice, a často je na vině bakterie E. coli, která se běžně vyskytuje v žaludečním traktu lidí a může se dostat do močových cest například ze zadku. Tak i pohlavně přenosné patogeny mohou způsobit onemocnění.

Příznaky

Co se týče projevů zánětů ledvin, se člověk může setkat s poměrně širokým rozsahem příznaků, které se v podstatě nedějí právě tam, kde jsou ledviny. Pravidelně se infekce vytvoří mimořádně rychle, často během několika hodin nebo dnů. Nejčastěji se projeví průjmem, nevolností, zimnicí, zvracením a bolestí zad.

Bolest je charakteristická pro infekci ledvin, takže většinu pacientů fascinuje, jak ledviny poškodila. Pravidelně v podbřišku, odkud může, ale nemusí bolest vystřelovat do rozkroku. Běžná je také skličující bolest v dolní části zad. Pacienti se navíc často setkávají s bolestmi v boku, přičemž příznaky se zpravidla spojují s močením. Jedinec trpící zánětem ledvin má obvykle zakalenou moč, která pravidelně odporně zapáchá.

  • Krev v moči
  • Zkalená moč
  • Tmavá moč
  • Bolesti
  • Obtížné vylučování
  • Silný zápach moči
Bolest zad - ledviny
Foto: Pixabay

Jak se léčit při zánětu ledvin?

Velká část případů zánětů ledvin se léčí antibiotiky, jejichž druh závisí na diagnostice. Tyto léky mohou být také doplněny léky na zklidnění probíhajících potíží, obvykle ve formě nesteroidních protizánětlivých léků, které zánět utlumují. Také je nutný zvýšený příjem tekutin a snažit se vypláchnout měchýř od škodlivin.

V extrémnějších případech a při chronických infekcích je nezbytná hospitalizace. V takovém případě lékaři naordinují ATB léčbu nitrožilně. Kromě léků je třeba také dodržovat potřebnou hydrataci, která se stejně jako ATB častěji podává intravenózně. Po odchodu z nemocnice pacient pokračuje v užívání antibiotik perorálně.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6981831/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25662331/

Náhledové foto: Pixabay