Nachlazení nebo chřipka? Propolis a tinktura z něj pomáhají!

Propolis

Propolis je produkt, který vyrábí včely, a to z mízy listnatých i jehličnatých stromů, kam přidají včelí vosk a další látky. Vznikne tak zelenohnědá lepivá látka, která včelám slouží ke stavění obydlí. Lidé zjistili, že tato látka má mnohé léčivé účinky, a tak kromě medu sbíráme od včel také propolis. Zdravotní přínosy propolisu se ale mohou lišit v závislosti na tom, kde včely žijí. To se totiž potom liší produkty, které slouží k jeho výrobě. Jihoamerický propolis tak může mít jiné složení než evropský, a tudíž poskytovat i jiné zdravotní účinky.

Propolis a jeho zdravotní účinky

Propolis a propolisová tinktura jsou extrémně vhodné například na léčbu aftů a akné. Postižená místa jednoduše několikrát denně potírejte propolisovou tinkturou. Propolis má antibiotické vlastnosti, které posilují imunitní systém a působí proti mikroorganismům. Působí taktéž jako antioxidant, takže zodpovědné za ochranu tělesných buněk před oxidačním poškozením. Toto oxidační poškození může způsobit celou řadu nepříjemných onemocnění. Kromě toho propolis podporuje metabolismus buněk, krevní oběh a také tvorbu kolagenových vláken.

Výroba domácí propolisové tinktury

Na trhu je dostupný propolisový extrakt. Ten je na výrobu domácí tinktury ideální, obsahuje totiž až o 30 % aktivní látek více, než klasický propolisový tmel. Dostupný je ve formě tmavě hnědého prášku. Kromě něj budete potřebovat vysokoprocentní alkohol (minimálně 60 %, čím více, tím lépe). Tento alkohol by měl mít čirou barvu, hodí se tedy vodka nebo slivovice. Jednoduše obě přísady smíchejte tak, aby na jeden díl propolisového extraktu připadlo devět dílů alkoholu. Nechte 10 dní macerovat a následně scedíme přes jemné plátýnko. Pak můžete začít používat.

Včely

Foto: Pixabay

Použití propolisové tinktury

Při bolestech hlavy je třeba užívat tinkturu dlouhodobě, a to jednou až třikrát denně, vždy asi 10 až 30 kapek. Trápí-li vás bolesti zubů, jednoduše kápněte tinkturu na bolavý zub nebo dásně v jeho okolí. Na drobná poranění a rány stačí potírat rány tinkturou. Ty by se měly zahojit dvakrát rychleji a neměla by po nich zůstat jizva. Při nízkém tlaku si dejte 20 kapek tinktury do sklenice s vodou, užívá se ráno, asi hodinu před jídlem. Pokud vás naopak trápí vysoký krevní tlak, užijte 30 kapek na noc dlouhodobě.

*Dlouhodobým použitím chápeme třítýdenní použití a pak aspoň týdenní pauzu.

Nachlazení, chřipka, angína

Při angíně a horečce podávejte 1 lžičku ve sklenici vody, a to dvakrát až třikrát denně. V případě chřipky si dejte 1 polévkovou lžíci tinktury každých osm hodin. V případě průjmu aplikujeme jednu lžičku ráno a večer nalačno, a to ve vlažné vodě. Na záněty močových cest je dobré dát si 1 čajovou lžičku tinktury hodinu před jídlem, a to dvakrát denně. Také ženy v přechodu mohou zmírnit nepříjemné příznaky, pokud užijí 10 kapek jedenkrát denně.

Tinktura není vhodná pro každého

Vzhledem k tomu, že tinktura obsahuje alkohol, neměli by ji vnitřně užívat děti, těhotné či kojící ženy nebo řidiči.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer

https://www.honeygreen.com/propolis-extract-health-benefits-pharma-food-supplement-products/

Foto: Pixabay