Mýty a fakta o kratomu: Zázračná bylina, nebo droga?

Vodopád

V poslední době kontroverzní bylina se dostává do hledáčku médií. Co o této asijské rostlině víme? Vzhledem k její neprobádanosti se s ní pojí tajemství a mýty, které na ni vrhají špatné světlo. V následujícím článku si některé z nich objasníme.

Co je to kratom?

Jako kratom označujeme rostlinu Mitragyna speciosa, případně další příbuzné druhy obsahující indolové alkaloidy mitragynin, 7-hydroxymitragynin a další. Samotný název pochází z thajštiny – ostatně Thajsko společně s Malajsií patří k největším exportérům této látky na světě.

Kratom je známý svými účinky, které se odvíjejí od množství požité dávky. V některých případech jsou stimulující až euforické, v jiných zase tlumící až sedativní. Vše záleží od požité dávky, s čímž se pojí také první mýtus – účinek je u každého stejný.

Toho již z logiky věci nelze dosáhnout. Na každého působí trochu jinak a kromě požité dávky hrají roli i fyzické predispozice a způsob požití. 

Regulace pomůže situaci

O kratomu se média zminují v kontextu regulace či případné legalizace. V srpnu roku 2023 se vláda snažila o jeho umístění na seznam zakázaných látek, což s sebou přineslo vleklé debaty.

Debata na konci září téhož roku stále neměla jasný výsledek. Patrné ovšem bylo, že vláda kratom na seznam zakázaných látek neumístí. Jeho prodej se ale pravděpodobně stane regulovaný podobně jako u alkoholu a tabákových výrobků.

Regulace látky na ni první pohled vrhá špatné světlo. Po bližším prozkoumání ale zjistíme, že rozhodnutí do situace vneslo jasno. Dnes se totiž prodává jako sběratelský předmět, nikoliv jako účinný doplněk stravy, což kratom staví do nepříjemné šedé zóny.

Nejčastější mýty o kratomu

Problematika s sebou přináší řadu mýtů a nejasných informací. Většina plyne z toho, že kratom je moderní medicínou málo prozkoumaná látka. Spousta dlouhodobých výzkumů stále probíhá a v některých ohledech tak stále není jasno.

  • Kratom je droga – v tomto případě nelze prášek považovat za drogu více než nikotin a alkohol. Na seznamu nebezpečných látek se nenachází stejně jako další kontroverzní HHC a CBD. Do situace vnese pořádek až jeho případná regulace.
  • Existují různé druhy látky – v obchodech koupíte barevně odlišné prášky. Ty se ale neliší svým původem, jako spíše způsobem zpracování. Například oblíbený červený kratom vzniká sušením a následnou čtyř až pětidenní fermentací listů rostliny Mitragyna speciosa.
  • Prášek je účinný při léčbě závislostí – v tomto případě vědci stále nemají zcela jasno. Někteří ho označují za variantu substituční léčby závislosti na alkoholu a nikotinu, přesná data zatím ale stále nemáme. Vliv kratomu na závislosti proto nelze zcela potvrdit.
  • Kratom je nově objevená látka – rostlinu Mitragyna speciose znají domorodí obyvatelé Thajska a Malajsie již od pradávna. Moderní medicína ho objevila v 19. století, kdy se využíval k tišení bolesti a uklidnění.
  • Sběr zatěžuje přírodu – většina dodavatelů se dnes snaží o co nejmenší zátěž přírody a provádí sběr listů divokého i na farmách pěstovaného kratomu s maximálním respektem k přírodě a ekosystému daných lokalit. Na způsobu sběru se mimo jiné pozná i kvalita a důvěryhodnost dodavatele.

Situace kolem kratomu se, doufejme, velmi brzy vyjasní. Vše nyní leží v rukou legislativních činitelů. Jejich rozhodnutí pravděpodobně způsobí, že se celá situace kolem kontroverzní rostliny vyjasní a společně s ním zmizí i řada mýtů, které se jí týkají.

Náhledové foto: Unsplash

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.