Máte ucpané ucho? Zkuste vyzkoušet některé babské rady

Ucpané ucho

Ucpané ucho může být nepříjemný problém, který se může stát úplně každému. Nejčastěji se to stává po sprše nebo při cestování. V každém případě se může stát, že ucpané ucho může ukazovat na mnohem závažnější zdravotní problém – v takovém případě je zásadní navštívit zavčas lékaře. Ten provede vyšetření a resekci hnisu.

Jaké mohou být příčiny ucpaného ucha?

Patří mezi ně bakteriální nebo virová onemocnění, přecitlivělost nebo poškození ušního bubínku. V té době se mohou taktéž objevit další nežádoucí účinky, jako jsou:

  • pocit roztažení a zvonění
  • porucha hybnosti a závratě
  • bolest ucha
  • hnisavý výtok

V případě, že máte ucho ucpané vodou, ušním mazem nebo tlakem, budete si s tímto problémem moci pomoci sami. Jednou z příčin ucpaného ucha může být nachlazení. V takovém případě byste měli co nejdříve zprůchodnit dýchací cesty. Použijte nosní kapsy nebo vdechujte vodu s příměsí základních olejů a bylin, jako je heřmánek, levandule nebo eukalyptus. Ty vám nabídnou pomoc zbavit se rýmy a oteklé nosní sliznice.

Eukalyptus
Foto: Pixabay

Jak se bez námahy zbavit ušního mazu?

Ušní maz může způsobit ucpání zvukovodu a vzniku nepříjemné zátky. To často přispívá ke zhoršení sluchu. Ušní maz byste neměli odstraňovat vatovými tyčinkami, které jej naopak vhání hlouběji do ucha a poškozují ušní bubínek! Voskových zátek se zbavíte tak, že si do uší kápnete nebo použijete tekutinu, která je určena k vypuzování ušních mazů. V tu chvíli si připravte hlavu do takové pozice, aby ušní maz vytékal z ucha. Místo vody lze použít tekutý parafín nebo olivový olej.

Budete si moci také vyrobit vlastní ušní svíčku, ale je mnohem lepší ji nechat v rukou zkušeného člověka. Při létání nebo jízdě ve výtahu může také dojít k ucpání uší. K odblokování ucha stačí pravidelně polykat sliny, což vede k otevření Eustachovy trubice a tlak se tak lépe vyrovná. Pomoci může i žvýkání žvýkačky, sladkostí nebo otevření úst dokořán. Kromě toho můžete zkusit nasávat vzduch, zacpat nos a ústa a postupně vyfukovat vzduch. V případě, že máte v uchu vodu, je snadné se jí zbavit tím, že zakloníte hlavu a necháte ji celou vytéct.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311346/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK262265/

Náhledové foto: Pixabay