Low impact cvičení: nízkozátěžové cvičení, které šetří vaše klouby
Vysoce intenzívní trénink vám nahání hrůzu a bolí vás z něho kolena – a to ani nemusíte začít. Low impact cvičení může být řešením. Může vás dostat do skvělé formy, i když se jedná o cvičení s nízkou zátěží. Jednoduše řečeno – takové, které šetří vaše klouby. Žádné skákání, žádné prudké nárazy. Klíčem je udržet zátěž na klouby co nejnižší. I když se to zdá být o dost jemnější, není to žádná brnkačka.
Low impact cvičení šetří klouby
Aktivity s nízkým dopadem mají spoustu stejných výhod jako ty, při kterých se potíte ve výskocích a doskocích. Jen s tím rozdílem, že vaše klouby si oddechnou. Chůze je klasikou, která nikdy nezklame. Ale přidejte k tomu třeba kolo, veslařský trenažér nebo eliptický stroj a máte kombinaci, která je pro mnohé z nás výzvou! I pilates, barre, jóga nebo cvičení s činkami spadají do kategorie šetrných, ale účinných tréninků. Plavání a vodní aerobik sem patří také!
Očekávejte pořádnou výzvu
Ale pozor, nízký dopad neznamená nízkou výzvu! A navíc ho využijete i pro hubnutí (nezapomeňte ale na vyváženou stravu). Takže i když se zrovna nepotíte, pořád spalujete kalorie. A tím si pomáháte k vytouženému kalorickému deficitu – tedy základnímu klíči k hubnutí. Kolik kalorií spálíte? To záleží na tom, jaké si vyberete. Například trénink s činkami vám může za 30 minut odečíst 108 kalorií a nízkozátěžový aerobic dokáže spálit až 198 kalorií za stejnou dobu.
K tomuto cvičení potřebujete jen málo
Základem je správná obuv (pokud tedy vyloženě neležíte nebo neplavete). Ideální jsou speciální boty na danou aktivitu, ale pokud se chcete věnovat více aktivitám, můžete si jednoduše pořídit sportovní obuv s tvrdší i měkčí podrážkou. Cvičení na zemi? Podložka na jógu se může hodit! Odporové gumy pomáhají zesílit svaly a přitom nezaberou skoro žádné místo! Jakmile vám cviky s vlastní váhou přestanou stačit, pořiďte si činky. Sportovní oblečení? Zvolte to, které odvádí vlhkost!
Začněte pozvolna a s rozumem
Začněte s tréninky, které vás příliš neunaví, a postupně zvyšuj čas, intenzitu i frekvenci. Pro úplné začátečníky jsou nejlepší jednoduché pohyby, jako je chůze, jízda na kole či rotopedu. Cvičení s vlastní vahou, malé činky nebo odporové gumy jsou pro jemný start ideální. Jak moc cvičit? Zlaté pravidlo zní, že pokud vás svaly bolí tak, že se druhý den nemůžete hýbat, měli byste ubrat. Citlivé a bolavé klouby? I to je znamením toho, že jste to přehnali.
Zdroje info:
https://aktin.cz/low-impact-cviceni-setrna-a-ucinna-cesta-k-posileni-tela-a-zlepseni-kondice
https://www.everydayhealth.com/fitness/low-impact-workouts/guide/
https://livefit.com/blogs/livefit/high-impact-vs-low-impact-exercise?srsltid=AfmBOooVhZI0-lY7NmTgOo0Vbb_21cta1G5Un86QJ7-HA1TsVTVpv85_
Foto: Pixabay