Je libo ďáblova varlata aneb čím se léčili lidé v minulosti

K domku bylinkářky se pod rouškou noci plíží zahalená postava. Nikdo nemusí vědět, že právě mladá manželka postaršího městského konšela chce získat kořen čarovné mandragory, která by jí měla přičarovat lásku kostelního varhaníka. Asi takto nějak to možná v minulosti probíhalo. Mandragora lékařská bývala považována za čarodějnickou bylinu. Jak je to ale s ní doopravdy? Jaké taje a kouzla jsou v ní skutečně skrytá?

Pokřín obecný neboli mandragora pochází ze Středomoří

Mandragora lékařská (Mandragora officinarum) neboli pokřín obecný je rostlinou z čeledi lilkovitých. Je tedy příbuzná brambor nebo rajčete. Lidově se říká také satanovské jablíčko, kořen satanův nebo ďáblova varlata. Sami vidíte, že už její názvy jsou jako z pohádky o pekle a čertech. Je tomu tak proto, že lidé odnepaměti této jedovaté rostlině přisuzovali čarodějnou moc. Jejím charakteristickým znakem je dužnatý a silný kořen, který i při malé představivosti připomíná svým rozvětveným tvarem lidské tělo. Domovinou této rostliny je oblast Středomoří – Řecko a Itálie či Blízký východ. Obvykle ji najdete na kamenitých půdách, které nikdo neobdělává.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Oblíbená byla do nápojů lásky či na léčbu ženské neplodnosti

Ve starověku byla mandragora považována za rostlinu lásky, a to zejména v Egyptě nebo Palestině. Ostatně se o ní píše jako o jablíčku lásky už v Genesis. Díky obsahu psychoaktivních látek, které tlumí bolest, ji používali už staří Řekové. Používala se ovšem i na nemoci žlučníku, proti hadímu uštknutí, na bolesti hlavy nebo epilepsii. Středověké bylinkářky si mandragoru oblíbily na léčbu ženské neplodnosti nebo jako hypnotikum či ji přidávaly do nápojů lásky.

Jak je to s mandragorou doopravdy

V první řadě je mandragora lékařská jedovatou bylinou, a to i pro dobytek. Její kořen a semena však působí jako halucinogen, sedativum a hypnotikum. V nižších dávkách umí navodit živé sny a trans, které mohou trvat i několik hodin. Kdo si na její užívání zvykne, musí postupně zvyšovat dávky. Je ale zajímavé, že na ní nevzniká závislost. Moderní lékařství nachází v mandragoře možnost léčby vysokého krevního tlaku, diabetes mellitus nebo některých druhů rakovin, například leukémie.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.