Jaké jsou první pohyby miminka

Každá žena se těší na těhotenství a obzvláště pak na moment, kdy pomalu začnou první pohyby miminka. Mnohdy má ale problém s tím, že neví jak poznat první pohyby miminka přímo v bříšku. Pokud si i vy momentálně připadáte, že se dítě již pohybuje, možná tomu tak skutečně bude. Podívejte se s námi podrobně na konkrétní projevy prvních pohybů dítěte a třeba s některými myšlenkami ztotožníte a první pohyb bez větších problémů poznáte. Podíváme se i na jejich intenzitu a na moment, kdy pohyb třeba necítíte vůbec.

Kdy lze pohyby zaregistrovat?

Úplně první pohyby plodu lze pozorovat na ultrazvuku, a to okolo sedmého týdne těhotenství. Většinou se ale jedná o tak miniaturní pohyby, že jsou zanedbatelné a spousta maminek je prostě vůbec nezaznamená. Nejčastěji se první markantnější objevují až okolo 20. – 22. týdne. Ženy, které čekají druhé dítě, obecně mohou zaznamenat pohyby již dříve, jelikož pocity znají z předchozího těhotenství. Nejintenzivnější míra pohybů je zaznamenána v období od 24. – 34. týdne. V pozdějších dobách se již plodu nedostává v děloze takového prostoru, takže jsou pohyby poněkud méně zřetelné. Vše se změní v kopání či vlnobití.

Jak vypadají první pohyby?

První pohyby jsou obvykle popisovány jako jakési bublání či vlnění. Mnohdy se o nich hovoří jako o dotecích motýlích křídel. Jsou ovšem minimálně odlišné od projevu střevní mikroflóry. S růstem plodu se pohyby zintenzivňují a postupně dochází ke klasickému kopání, což už pozná každá žena. Končetiny plodu se při něm přímo dotýkají břišní stěny a způsobují její krátkodobou deformaci.

Interval prvních pohybů

Mnohé nastávající matky se ptají i na interval pohybů svého dítěte. Ten může být individuální. Každé miminko je totiž jiné a má odlišné projevy. Během dne i noci se střídají chvíle aktivity a pasivity plodu. Plod může reagovat i na množství cukru v těle matky anebo na fyzickou aktivitu či na mnohé další aspekty. Pokud pohyby zmizí, může nastat velký problém. I proto je při delším necítění pohybů vhodné navštívit lékaře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.