Jak správně změřit krevní tlak? Zvládnete to i bez pomoci

Tlak

Krevní tlak vám může provést lékař při pravidelné prohlídce, provést si ho ale můžete také sami, pomocí tlakoměru. Ten je možné koupit v každé lékárně a samozřejmě také na internetu. Zejména lidé, kteří trpí vysokým nebo nízkým krevním tlakem by tento přístroj rozhodně měli mít doma. To, jak často si budete kontrolovat krevní tlak, závisí na vašem věku a celkovém zdravotním stavu. Lidé pod 20 let bez zdravotních potíží by si měli změřit tlak jednou za 2 až 5 let. Lidé starší 40 let pak každý rok. Lidé s chronickými zdravotními stavy, jako je vysoký nebo nízký krevní tlak nebo srdeční onemocnění, si pravděpodobně budou měřit tlak častěji.

Výběr tlakoměru může usnadnit práci

Tlakoměr není příliš velkou investicí, i když samozřejmě můžete nakoupit ten za pár stovek a pak i za několik tisíc korun. Ten dražší můžete například propojit s počítačem nebo chytrým telefonem a výsledky měření se tedy budou zaznamenávat sami. Pokud máte levnější model, který to za vás nezaznamenává, veďte si vlastní deník hodnot krevního tlaku. Domácí monitorování krevního tlaku nenahrazuje návštěvy vašeho poskytovatele zdravotní péče.

Krevní tlak

Foto: Pixabay

Jak správně měřit krevní tlak?

Důležité je vyvarovat se jakékoli činnosti alespoň 15 minut před měřením. To znamená omezit také chůzi, zejména chůzi do schodů. Pokud nemáte tričko s krátkými rukávy, vyhrňte si rukáv a pohodlně se posaďte. Někdy vám u lékaře měří tlak orientačně i přes rukáv, pokud máte tenkou halenku. Pamatujte ale, že lékař má mnohem citlivější přístroj, než je ten váš doma, takže vyhrnutí rukávu je pro domácí měření tlaku nezbytné.

V průběhu měření tlaku

Na ruku si nasaďte manžetu od přístroje krevního tlaku tak, aby byla hadičkou dolů na vnitřní straně ruky. Ideálně bychom měli měřit tlak na levé paži. Manžeta by měla být asi 2 cm nad ohybem v lokti. Manžetu zapněte tak těsně, aby vám po ruce nesjížděla, ale ne přehnaně těsně. Nezapomeňte, že se ještě bude nafukovat. Nyní položte paži na stůl a pravou rukou stiskněte tlačítko START na přístroji. Manžeta se začne nafukovat, což může být trochu nepříjemně. Je však třeba se u toho nehýbat. Celá procedura trvá asi jen jednu minutu.

Po měření tlaku

Zaznamenejte si výsledek měření. Jsou to dvě čísla. Vyšší číslo je systolický tlak průtoku krve, když se srdeční sval stáhne a pumpuje krev. Nižší číslo je pak diastolický tlak, který se měří mezi tepy srdce. Vaše výsledky mohou být následující:

  • Normální krevní tlak: systolický tlak pod 120 a diastolický pod 80.
  • Zvýšený krevní tlak: systolický 120 až 129, diastolický pod 80.
  • Hypertenze prvního stupně: systolický 130 až 139, diastolický 80 až 89.
  • Hypertenze druhého stupně: systolický nad 140, diastolický nad 90.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/w-jaki-sposob-poprawnie-zbadac-cisnienie-krwi-elektronicznym-cisnieniomierzem/

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/blood-pressure-test/about/pac-20393098

Foto: Pixabay