Jak poznat nedostatek železa a z jakých potravin ho doplnit

V lidském těle se dohromady vyskytuje asi tolik železa, kolik by vystačila na dva hřebíky. Jde o minerál, který se účastní různých metabolických reakcí a je nezastupitelný především u červených krvinek. Jak se může projevovat nedostatek železa a pomocí jakých potravin ho efektivně doplnit?

Pocit vyčerpání a bledá pokožka

Mezi hlavní příznaky nedostatku železa může patří pocit vyčerpání, který nemá zjevný důvod. Je to z toho důvodu, že červené krvinky nemohou správně pracovat a efektivně okysličovat vaši krev. Problémy se soustředěním, nedostatek energie či pocity slabosti bývají jedním z průvodním znaků u nedostatku železa. Pokud se navíc přidá bledá pokožka, je téměř jisté, že vaše tělo potřebujete železo pro své správné fungování.

Problémy se zadýcháváním a bušící srdce

Problémy se zadýcháváním se vás mohou týkat i v případě, kdy máte relativně dobrou kondici. A na vině může být právě nedostatek železa. Krvinky totiž nejsou schopny v tomto případě transportovat dostatečné množství kyslíku do celého těla. To souvisí i s nutností vyšší práce pro srdce. Výsledkem bývá silnější bušení až nepravidelné ozvy. Pokud máte pocit, že něco podobného pozorujete, jedná se zpravidla o varovný signál související s déle trvající anémií.

Foto: Pixabay

Bolest hlavy a úzkosti

Mezi další projevy nedostatku železa patří například bolesti hlavy nebo neopodstatněné úzkosti. Tyto příznaky však sami o sobě mohou znamenat i chybějící hořčík či zcela jiné problémy. V případě podezření však rozhodně neuděláte chybu, když svého lékaře poprosíte o krevní testy pro odhalení množství železa v krvi.

Jak doplnit železo z potravin

Mezi často doporučované potraviny pro doplnění železa do organismu patří vnitřnosti nebo červené maso. Existují však i rostlinné zdroje. Vhodné jsou meruňky nebo rozinky. U zeleniny si vybírejte špenát, červenou řepu, brokolici, chřest nebo celer. Porci železa najdete také v pistáciích, lískových oříšcích nebo kešu.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/iron-deficiency-signs-symptoms

Náhledové foto: Pixabay