Cyklistika a hubnutí: když kolo správně využijte, spálíte tuky

Cyklistika

Myslíte si, že na kole se hubnout nedá? Právě naopak! Cyklistika je pro hubnutí skvělá! Kromě kola není potřeba nic speciálního. Jízda na kole je šampion mezi kardio aktivitami. Nezatěžuje klouby, zato pořádně rozhýbe tělo. Spalování tuků? Hračka! Ale pozor – aby se výsledky opravdu ukázaly, je dobré znát pár chytrých triků, díky kterým z každé jízdy vytěžíte maximum.

Cyklistika v rychlém tempu

Ležérní projížďka je skvělá na pročištění hlavy, ale tuků příliš nespálí. Musíte za to tedy vzít pořádně. Čím svižněji jedete, tím více kalorií spálíte. Proč? Vaše tělo totiž bude potřebovat více energie. chcete vědět, jaký je rozdíl? Když si jedete pomalým tempem, spálíte asi 300 kalorií za hodinu. Rychlá jízda, to je jiná! Stejné množství kalorií zmizí už za půl hodiny při rychlosti 19 – 22 km/h. Nebojíte se přidat? Při rychlosti 22 až 25 km/h se můžete dostat až na 372 až 444 kalorií za 30 minut – podle váhy.

Cyklistický trenažér
Foto: Unsplash

HIIT – vysoce intenzivní intervalový trénink

Chvíli rychle, chvíli pomalu, i tak bychom mohli popsat intervalový trénink. Jak na něj na kole? 30 sekund šlapejte, co vám nohy dovolí! Čím vyšší rychlost, tím lépe. A pak si na 2 až 3 minuty odpočiňte. Jeďte pomaleji, ale nezastavujte! Takto to dodržujte 20 minut a pozitivní účinky HIIT jsou zaručeny. Jaké to jsou? Tak v první řadě je to spalování tuků. To nejlepší na tom je, že tuky spalujete ještě dlouho po tréninku. Za stejný čas tak můžete na kole spálit odlišné množství kalorií.

Cyklistika a vytrvalost

Když už cítíte, že toho máte dost, dejte si ještě jeden cíl. Například vyjet tamten kopeček, dorazit k tomu stromu apod. Vytrvalost je klíčem k úspěchu. Na začátku nemusíte lámat rekordy, postačí třeba jen 15 minut. Ale časem přidávejte. Váš cíl? 150 minut jízdy týdně! A je jen na vás, jestli si to dáte na etapy nebo na jeden zátah. Dlouhé jízdy vám pomůžou spalovat tuk a nastartovat metabolismus.

Šlapejte doma

Jste spíše domácí typ, co se nechce ukazovat venku? Můžete si pořídit kolo do interiéru. Stacionární kolo je naprostou klasikou. Nastavíte si zátěž podle nálady a už jedete. Spinning je skvělý druh jízdy, při kterém jedete v souladu s hudbou. Navíc můžete vyrazit i mezi ostatní – trenér vás zahálet nenechá! Handbike je skvělý pro ty, kdo nechtějí makat pouze nohama.

Venkovní cyklistika

Pokud jsou vaším cílem především cyklostezky, pořiďte si silniční kolo. Na asfalt je jako dělané! Milovníci přírody ale ocení spíše horské kolo, které jim pomůže zdolávat rozmanitý terén. Městské kolo? Ideální na cestu do práce, na nákupy nebo jen tak na kafé s kamarády.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-myslisz-ze-jazda-na-rowerze-to-za-malo-zeby-schudnac-to-mit,nId,21394726

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38233990/

Foto: Pixabay