Káva

Chcete se dobře vyspat? Tyto potraviny rozhodně nejezte

Nespavost se stává součástí života velkého množství lidí. Ne vždy jsou na vině potraviny. Za nespavost může také „modré“ světlo, které vydávají monitory – televize, počítač, chytrý mobilní telefon. Může za to nadmíra stresu z práce, nebo strach o někoho blízkého, co vám nedá spát. Ale pokud je ve vašem životě všechno v pořádku a stále vám dělá problémy usnout, možná za to mohou potraviny, o kterých jste toto netušili.

Káva

Asi nikoho nepřekvapí, že seznam potravin začne právě kávou. A přitom nemusí jít jen o pití kávy bezprostředně před spánkem. Citlivost na kofein je u každého člověka jiná, takže zatímco někdo si může dát kávu ještě v pět hodin odpoledne, jiný se jí raději dobrovolně v odpoledních hodinách vzdává. Kofein působí na náš nervový systém, díky čemuž dokáže zajistit bdělost poměrně dlouhou dobu.

Čokoláda

Foto: Pixabay

Čokoláda

Možná vás překvapí, že čokoláda je další potravinou, která způsobuje nespavost. Někteří lidé věří, že jim čokoláda dodá energii. Je to pravda – čokoláda je kalorická, obsahuje dost cukru, díky čemuž dochází k povzbuzení organismu. Nicméně tento účinek je krátkodobý. Z dlouhodobého hlediska dochází spíše k úbytku energie. To je pro spaní ideální, nebo… ? Teobromin obsažený v čokoládě zvyšuje tepovou frekvenci srdce, díky čemuž je bohužel nesnadné usnout.

Alkohol

Panák před spaním rozhodně není dobrý nápad. Skutečností totiž je, že alkohol způsobuje rozrušení v organismu. Je sice možné, že rychle usnete, nicméně v průběhu noci se několikrát probudíte. Díky tomu budete ráno neodpočinutí, budete mít špatnou náladu a pravděpodobně budete pociťovat příznaky kocoviny.

Energetický nápoj

Toto opět není žádným překvapením. Energetické nápoje jsou tu od toho, aby zvyšovaly energii, ne aby pomohly usínat. Jejich základním obsahem je káva a čokoláda – hned dvě zapovězené věci. Pít energetický nápoj byste rozhodně neměli každý den, protože narušuje nervový systém. A to dokonce tak, že může dojít i k chronickému narušení spánku. Protože je řada energetických nápojů sladká a má zajímavou chuť, oblíbili si ji také děti. Rozhodně to ale není vhodný nápoj pro malé dětské tělíčko. Jeho konzumaci dětem rozhodně zakažte!

Fast food

Je to velmi pohodlné, koupit si jídlo z rychlého občerstvení v plastových krabičkách a po konzumaci všechno vyhodit – bez nutnosti vařit nebo mýt nádobí. Na druhou stranu jsou ale tyto produkty velice kalorické a nevhodné jako pokrm – tím spíše jako pokrm před spaním. Příliš tučné pokrmy vyžadují vyšší funkci těla pro jeho trávení a díky tomu tělo nemůže dobře odpočívat.

Zdroj: https://www.zinoti.lt/patarimai/6-maisto-produktai-neleidziantys-jums-pakankamai-issimiegoti/

Náhledové foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *