Strečink

Udělejte ze strečinku samostatnou disciplínu a zvládnete i provaz

Také obdivujete až nereálné pozice jogínek na instagramových fotkách a toužíte se do nich dostat? Můžete, ale chce to čas. Poradíme vám, jak se protahovat do provazu.

Flexibilní může být každý, stačí chtít a vytrvat. Pojďme se podívat na zásady, které vám pomohou napravit zkrácené svaly.

Zahřejte se

Zahřát byste se měli před každou sportovní aktivitou a před protahováním to platí dvojnásob. Stačí pár minut kardio aktivity. Běžte se proběhnout nebo skákejte přes švihadlo.

Pravidelně dýchejte

Pozice, které sledujete na YouTube videu, jsou pro někoho hračka, pro někoho nerozlousknutelný oříšek. Každý ho ale časem rozlouskne.

Nevnímejte tento proces jako boj, netlačte to silou. Hlídejte si pravidelné dýchání a nezadržujte dech. S nádechem se dostaňte do konkrétní pozice, s výdechem pošlete pryč všechno napětí. Při výdechu se vaše svalstvo uvolní, tak se vždy zkuste natáhnout aspoň o milimetr dál.

Strečink

Foto: Kilpi

Protahujte se minimálně 15 minut

Pokud to se strečinkem myslíte vážně, berte ho jako samostatnou lekci. Protahujte se alespoň čtvrt hodiny v kuse a v každé poloze vydržte minimálně 30 sekund, když zvládnete minutu, bod pro vás! Svaly, vazy a šlachy si musí na novou pozici zvyknout. Mírný tah a nekomfort je v pořádku, jakmile ale pocítíte pálení, zvolněte.

Co cvičit?

Protahujte se do véčka. Díky tomuto cviku protáhnete zadní stehenní svaly, zádové svaly a lýtka (pokud už dosáhnete na prsty u nohou). Posaďte se, roztáhněte nohy do tvaru písmene V a zkuste je dát co nejdál od sebe. Držte záda v rovině a proveďte úklon k pravé noze. Stejně postupujte i u druhé nohy. Natahujte se i před sebe a snažte se hrudníkem dotknout země.

Velmi oblíbené je takzvané motýlkové protažení. Protáhnete si třísla a vnitřní stranu stehen, takže jde o velmi důležitý cvik, pokud trénujete na provaz. Při sedu pokrčte kolena. Spojte paty a snažte se tlačit kolena k zemi. Paty přitáhněte k tělu, jak to jen jde. A znovu – mějte rovná záda!

Strečink

Foto: Kilpi

Můžete dělat také výpady pro uvolnění boků.

Jakmile se cítíte dostatečně protažení, zkoušejte samotný provaz. Klekněte si na jedno koleno (koleno si podložte třeba ručníkem) a druhou nohu pomalu natahujte před sebe, váha přední nohy je na patě. Zadní nohu nechte pokrčenou, holeň by měla zůstat na zemi. Tuto pozici opakujte a postupně se snažte celý cvik snižovat, až se dostanete do provazu. Buďte trpěliví, celý proces může trvat i několik měsíců.

Pohodlně se oblečte

Při zlepšování flexibility potřebujete pohodlné oblečení, které nikde netlačí a neřeže. Skočte především do kvalitních legín. Jestli budou kraťasové, tříčtvrteční nebo dlouhé, necháme na vás. U sportovního trička zvolte materiál, který je vám příjemný – technický, bavlnu nebo merino vlnu. Cvičit můžete také jen ve sportovní podprsence.

Autorem článku je Pavla Melenová

Náhledové foto: Kilpi

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *