Aloe

Vlastnosti aloe vera, které se vyplatí znát

Opravdu každý z nás už slyšel o léčivých vlastnostech této rostlinky. Jestli ji pěstujete na parapetu i vy nebo ji máte zatím jen na ozdobu, měli byste zpozornět. Doma totiž máte hotový zázrak.

Aloe je sukulentní rostlina z rodu z čeledi asfodelovité, která roste v subtropických nebo tropických oblastech. Má krátký stonek s masitými listy a ty se hvězdicovitě stáčejí směrem k vrcholu.

Starat se o tyto rostliny je velmi jednoduché, jelikož rostlina pochází ze suchého klimatu, není potřeba ji často zalévat a vydrží i delší období sucha. Když už jsme u toho zalévání, zalévat se doporučuje jednou za 25-30 dní. Půda, v níž tato rostlina vyrůstá, by měla být vzdušnější, aby bylo zajištěno dobré odvodnění. Aloe vera vlivem nadměrné vlhkosti trpí.

Takže jaké jsou léčivé vlastnosti aloe

Úplně ta první zmínka o léčivých vlastnostech aloe vera pochází už ze starověkého Egypta z papyru, který popisuje 12 různých léčivých procedur, v nichž je hlavní složkou právě aloe vera. Dnes je aloe velmi populární po celém světě.

Aloe vera

Aloe vera: Foto Pixabay

Jak aloe používáme nejčastěji

Aloe využíváme nejčastěji ve dvou produktech, a to jako drť nebo šťávu. Na výrobu těchto produktů se využívají ty tlusté masité listy. Pokud se ptáte, jak poznáte, že jsou listy vhodné na zpracovávání, tak to poznáte tak, že špička bude mírně tvrdá a mírně oschnutá. Měla by mít jinou barvu než zbytek listu. Tehdy je totiž obsah listu nejzralejší. Než list použijete, je dobré ho uložit na několik dní do chladničky a potom dobře opláchnout pod teplou převařenou vodou. Špičku listu odřízněte a stejně tak odstraňte i hrubou kůži listu. Dužinu potom použijte na výrobu drti či šťávy.

A co její vlastnosti

Aloe má také výrazné antibakteriální, antivirální a antimykotické vlastnosti. Zvládne zničit většinu zdraví škodlivých zárodků, kupříkladu streptokoky, stafylokoky či jiné. Je i zásobárnou minerálních látek vápníku, draslíku, selenu, chrómu, mědi, zinku a samozřejmě i zásobárnou vitamínů C, A, B1, B2, B6, B 12 B1, B2.

Aloe vera: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *