Vakcína

Vakcína Covid-19 a nejčastější vedlejší účinky

Očkování proti onemocnění Covid-19 je v současné době dost skloňované. A stejně tak vedlejší účinky. Existuje spousta mýtů o tom, co prožívají lidé, kteří se nechali očkovat. Níže popisujeme běžné vedlejší účinky, které můžete zažít po očkování na Covid-19. Některé z nich jsou projevem svědčícím o tom, že vakcína v našem těle zaúčinkovala. Jiné mohou být vážnější. Kdy je třeba kontaktovat lékaře?

Bolest v oblasti vpichu

Tento jev je zcela běžný u každého očkování. Mírné zarudnutí a zvýšená citlivost v místě vpichu nejsou vážnými příznaky. Bolest můžete zmírnit přiložením chladného obkladu.

Pandemie

Foto: Pixabay

Zarudlá paže

Asi týden po očkování se může objevit bolest v paži. V oblasti místa vpichu se objevuje červená léze, která má poměrně velkou oblast – čtverec ve velikosti 2,5 až 12,5 cm. Není jisté, proč se tento jev objevuje. Může jít o alergickou reakci nebo je zde možnost, že vakcína pronikla ze svalu do měkké tkáně. Tento jev se vyskytuje jen u malého množství očkovaných.

Otok lymfatických uzlin

Nejde o nic neobvyklého. Lymfatické uzliny mohou být nateklé při běžném nachlazení. A stát se to může zejména po očkování vakcínou od Moderny (asi u 10 % pacientů). Nejde o vážný příznak, znamená to, že vaše tělo tvoří protilátky.

Bolest hlavy

Bolest hlavy se vyskytuje přibližně u každého třetího člověka, který se nechá očkovat vakcínami Pfizer a Moderna či Johnson & Johnson. Nejde o nic vážného. V případě obtěžující bolesti je možné užít jakýkoli přípravek obsahující ibuprofen.

Únava a bolest svalů

Jedná se o velmi běžný příznak po očkování vakcínou Moderna nebo Pfizer. Únava je častější po druhé dávce vakcíny. Lék na únavu je jasný – běžte si lehnou a  odpočívejte.

Horečka a/nebo zimnice

Jedná se o zcela normální vedlejší účinek očkování. Je to znamení, že vakcína je účinná. Horečka a/nebo zimnice se vyskytuje v 11 % po očkování vakcínou Pfizer a Moderna. A to jak po první, tak také po druhé dávce. U vakcíny Johnson & Johnson je to 9 %. Pokud pociťujete tento příznak, pijte dostatečné množství tekutin a odpočívejte. Po konzultaci s lékařem můžete zvolit lék na snížení horečky.

Nevolnost

Nevolnost se vyskytuje asi u jedné pětiny očkovaných. Ani zde se není čeho bát. Zaveďte lehkou stravu a odpočívejte.

Otok obličeje

Tento příznak se zatím objevil pouze u tří lidí očkovaných vakcínou Moderna. Jedná se o dočasný příznak, jehož snížení lze urychlit prostřednictvím antihistaminik.

Zvláštní sny

Jedná se o příznak, který nebyl zaznamenán klinickými studiemi, nicméně se o nich dost hovoří v souvislosti se sociálními médii.

Anafylaxe

Nyní už se jedná o vážný vedlejší účinek, protože tato alergická reakce může dokonce ohrozit člověka na životě. Anafylaxe je ale velmi vzácným projevem po očkování. Trpí ji pod 1 % očkovaných a začíná asi 30 minut po očkování. Projevuje se potížemi s dýcháním, otoky, kopřivkou, závratěmi či mdlobami.

Zdroj: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/covid-vaccine-side-effects

Foto: Pixabay

4 komentáře

 1. Martin Odpovědět

  Bolest hlavy se vyskytuje přibližně u každého třetího člověka, který se nechá očkovat vakcínami Pfizer a Moderna či Johnson & Johnson. Nejde o nic vážného. V případě obtěžující bolesti je možné užít jakýkoli přípravek obsahující ibuprofen . . .

  No, já si dát na bolest hlavy přípravek obsahující ibuprofen, tak nedožiju rána . . .

  Děkuji za radu, asi bude lepší přestat číst bulvár a poradit se s lékařem . . . 🙂

 2. Jarmila Šromová Odpovědět

  Asi 10 dni po očkování Johnsonem se mě začala točit hlava a padám a vrávorám,bojím se že spadnu, není mě dobře, vpich byl v pohodě, ale ten stav s tím padáním, točením hlavy je neúnosné, kam zajít? Bojím se, následkům je mě špatně.

 3. Marie Odpovědět

  Dobrý den, jsem 2 měsíce po očkování na Covid – Moderna, pálí mě na hrudníku, hlava, je mi špatně od žaludku, na zvracení, na omdlení, vnitřní chvění. Může se jednat o negativní účinky po očkování? Děkuji Jirufová

  1. Aster Odpovědět

   Pokud jste už 2 měsíce po očkování a máte tyto problémy, tak se seberte a běžte k lékaři – tady vám těžko někdo poradí.
   Pravděpodobnost, že to není reakce na očkování, ale nějaká nemoc, je vysoká – co vám je, může zjistit jedině lékař!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *