Vitamíny

Jak zapracovat na své imunitě

Současná situace jasně ukazuje, jak je důležité mít dobře fungující obranyschopnosti organismu. Pokud totiž budete posilovat imunitu, budete pracovat na prevenci většiny onemocnění.

Začněte jíst zdravěji

Pokud chcete zapracovat na své imunitě, začněte věnovat více času tomu, co jíte. Základem by přitom vždy měly být přirozené potraviny, tedy především ovoce a zelenina, které mají vysokou nutriční hodnotu. Obsahují totiž nejenmakronutrienty (bílkoviny, cukry a tuky), ale především mikronutrienty (vitamíny a minerály). Tyto látky sice do těla můžete dostat i z doplňků stravy, jež si můžete např. výhodněji pořídit, pokud využijete Drmax.cz slevy, ale v přirozené formě jsou nejlepší. Naopak byste se měli vyhnout přemíře živočišných produktů, rafinovaným cukrům a průmyslově zpracovaným potravinám.

Hýbejte se na čerstvém vzduchu

Dalším důležitým aspektem pro lepší fungování imunitního systému je pravidelná fyzická aktivita. Nemusíte přitom házet flintu do žita, ani když jste aktuálně s fyzičkou na štíru. Zpočátku totiž úplně postačí, vyrazíte-li každý den na svižnou procházku. Mezi další aktivity, k nimž v podstatě vůbec nic nepotřebujete kromě bot a oblečení, patří běh, přičemž začít běhat na jaře je více než optimální. Můžete ale vyrazit i na kolo či kolečkové brusle. Ať už ale zvolíte jakoukoli aktivitu, měli byste se vydat do přírody, neboť ta působí blahodárně na fyzické i psychické zdraví.

Dejte si relax a zaměřte se na kvalitní spánek

Lepší fungování imunity není jen záležitostí vhodné aktivity, ale také pasivity. Mnozí lidé totiž mají problém se zastavit, což ale rozhodně není zdravé. Právě naopak! Relaxace je opravdu důležitá, a to i pro sportovce, neboť, jak známo, svaly nerostou během tréninku, ale během regenerace. Proto je podstatné maximalizovat kvalitu odpočinku. S tím samozřejmě souvisí i kvalitní spánek. Nejde přitom ani tak o jeho délku, ale především o to, kolik času strávíte v hluboké fázi spánku zvané delta, v níž se vám nezdají sny. Právě v ní totiž tělo nejlépe obnovuje a regeneruje.

Spánek

Foto: Pixabay

Věnujte se otužování

Další efektivní metodou posílení imunity je otužování, kterým se obvykle rozumí sprchování studenou vodou anebo plavání ve studené vodě. Ačkoli může taková představa mnohé jedince téměř děsit, ve skutečnosti se jedná o účinnou prevenci mnoha nemocí, ať už se jedná o chřipku, nachlazení nebo angínu. Navíc pomáhá předejít i dalším chorobám, jako je např. vysoký krevní tlak. Pokud jste se otužovat doposud nezkoušeli, měli byste postupovat po krůčcích. Začněte tedy mírnějším otužováním – podstatné je otužovat se postupně, pravidelně a nepřehánět to.

Vyhněte se stresu

Mnoho odborníků říká, že stres je příčinou většiny civilizačních chorob. Ačkoli nás tento funkční stav organismu v minulosti chránil (např. před predátory), v současné době jsme mu vystaveni prakticky neustále, což má velmi negativní vliv na náš organismus, a to včetně imunitního systému. Měli byste ovšem vědět, že za stresem nestojí jen tlak, který mohou způsobovat pracovní povinnosti nebo rodinné problémy, ale podstatný je tzv. nutriční stres. V závěru se tedy vracíme opět na začátek. Zdravé stravování je totiž pro posílení imunity tou nejúčinnější metodou…

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *