Česko bojuje s vlnou svrabu: Moravskoslezko je v čele

Malé pupínky, vyrážka a intenzivní svědění kůže! To jsou znaky svrabu, který sem byl zavlečen. A v současnosti se rozšiřuje napříč Českem. Počet infikovaných za prvních šest měsíců předčil statistiky z předchozího roku. Lidé si onemocnění přinášejí z dovolené. Rozšíření svrabu však není jen u nás. Díky migrantům se se svrabem setkáte v Evropě skoro na každém rohu.

Epicentrum epidemie? Jednoznačně Moravskoslezký kraj

Nejkritičtější situace se odehrává právě zde. Eviduje se tu cca 850 případů napadení svrabem. Což je zhruba o 15 % více případů než loni. V přepočtu na obyvatele je nárůst zjevný. Hygienici apelují na zvýšenou hygienu, rychlou léčbu a prevenci.

Ani v Praze se tomuto problému nevyhnete. Velkoměsta jsou nejlepším místem, kde se nakazit. V Praze se eviduje zhruba 300 případů ke konci června. Očekává se však, že číslo stoupne 2x až 3x do konce roku.

Jak dochází k šíření?

Svrab je parazitární onemocnění. Přenáší se kontaktem s infikovanou osobou, oblečením nebo ložním prádlem. Typické projevy zahrnují nepříjemné svědění, především v noci. Způsobují pupínky na zápěstí, mezi prsty, v podpaží a intimních partií. Inkubační doba je 2-6 týdnů! A právě to je důvod, proč si svrab odvezete odkudkoli.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Nejvíce jsou ohrožené děti a senioři. Je to kvůli zvýšenému kontaktu s lidmi a citlivosti imunitního systému. Místa jako školy, školky, domovy pro seniory a jiná zařízení se stávají ohnisky. Proto je nutné zahájit prevenci a rychlý zásah!

Foto: Pixabay

Jaká je prevence a ochrana?

  • Osobní hygiena: pravidelně si myjte ruce až po lokty. Používejte jen svůj ručník a ložní prádlo. Nezapomínejte je pravidelně vyvařovat.
  • Léčba všech členů rodiny: Pokud doma už svrab máte, ošetřujte všechny. Je jedno zda máte nebo nemáte příznaky.
  • Dezinfikujte textil a prostor: Perte na vyšší teplotu a používejte dezinfekční prací prášek. Doma používejte savo na podlahy a umývejte všechny kliky. Snažte se utírat i různé povrchy každý den.
  • Navštivte lékaře: Domluvte se s lékařem nejprve telefonicky ať nenakazíte celou čekárnu. Lékař vám předepíše masti, léky a atd.

Zdroje info: idnes.cz, szu.gov.cz

Náhledové foto: wikimedia commons, Sven Teschke, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Acarodermatitis_Hand.jpg#/media/File:Acarodermatitis_Hand.jpg