Černý bez jako superovoce, které se vyrovná i aronii

Ještě jste si nenasbírali léčivé bezinky? Pak máte nejvyšší čas. Obsahují v sobě spoustu cenných látek. Ale nesbírejte je po dešti, snadno pak chytí plíseň. Černý bez je jednou z nejstarších léčivých rostlin, známých na území Evropy.

Všechny jeho části bylo možné v lidovém léčitelství využít pro terapeutické účely. Obyčejní lidé si ho proto tak vážili, že jeho dřevo nikdy nepoužívali k topení v kamnech. Známe i případy, v nichž se poškození keře trestalo smrtí!

Kde vám bezinky pomohou

Moderní věda mnoho léčivých vlastností černého bezu potvrdila. A kde je tedy jeho použití ověřené?

Močopudné účinky

Čaj z květů nebo sušených bezinek se používá jako pomocník při léčbě onemocnění močových cest. Působí totiž močopudně. Z téhož důvodu se uplatní i při očistných kúrách.

 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Laxativní účinek

Není náhodou, že bezinky najdeme i ve směsích na hubnutí. Mají totiž mírný laxativní účinek.

Proti oxidačnímu stresu

Bezinky jsou nejbohatším zdrojem silných antioxidantů – antokyanů, který můžeme najít v naší přírodě. V tomto ohledu se jim dokáže vyrovnat jen jedno jediné o ovoce – aronie. Obsahují také opravdu vysoké množství vitaminu C.

Jak na bezinky

, postačí i jejich usušení v sušičce na ovoce. Čaj pak připravíte snadno – lžíci sušeného ovoce přelijte šálkem studené vody a vařte 5-10 minut. Přeceďte a vypijte – podle potřeby 2-3 x denně.

Zaměřeno na květy

Bojuje proti nachlazení

Čaj z bezinkových květů má zahřívací účinek a bojuje proti horečce. Uplatní se i při čištění průdušek. Největšího účinku dosáhnete v kombinaci s malinovým listím a lipovým květem.

Protizánětlivé vlastnosti

Odvar z květů bezu se také používá k vyplachování úst a hrdla při zánětech v dutině ústní. Dobře fungují také při ošetřování zanícené pokožky akné nebo zánětlivých lézí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.