Být veganem nemusí znamenat, že se stravujete dobře. Mohou vám chybět důležité živiny

Čím více je v obchodech jídla všech různých druhů, tím větší množství lidí se stává vegany. Mohou je k tomu vést etické důvody stejně jako to, že se chtějí stravovat hlavně zdravě. Existují však situace, kdy je lepší se veganství vzdát. Které to jsou?

Co říká definice o veganství?

Je to způsob života, kdy se z jídelníčku vyloučí všechny potraviny živočišného původu. Vegani nevyužívají ani jiné živočišné výrobky, které jsou třeba vyrobené z kůže jatečních zvířat. Zájem o takové stravování postupně roste, čehož si pochopitelně všimli i producenti potravin a svou výrobu zaměřili i na vegany. Pozor – neplést si je s vegetariány, kteří některé potraviny původu živočišného na rozdíl od veganů jedí – například mléčné výrobky a mléko, vejce či med. V současné době není problém nakoupit jídlo, které splňuje přísné podmínky pro konzumaci vegany. Dokonce už pro ně nemusíte chodit jen do obchodu se zdravou výživou, speciální regály mají pro vegany už i některé supermarkety.

Smoothie. Foto: Pixabay

V čem tkví problém veganství

Zní to hrozně dobře, když řeknete, že se stravujete zdravě a jste vegany. Vaše strava je ryze rostlinného původu, což má blahodárný účinek na zdraví. Minimálně to snižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu a kardiovaskulárních nemocí, což jsou hojně rozšířené zdravotní problémy. Potud je to tedy vše v pořádku. Vegani se ve své stravě musejí více zaměřit na konzumaci vitamínů B12 a D, jódu, vápníku, selenu a omega-3 mastných kyselin, které z rostlinné stravy získají v omezeném množství, nebo vůbec. Mohou pak trpět deficitem důležitých látek, který se časem projeví na jejich zdraví.

Kdy poznáte, že veganská strava není pro vás ta pravá? Jestliže si všimnete, že máte křehčí vlasy a nehty, problémy s pokožkou, zhoršenou náladu, podrážděnost či špatně se soustředíte. Zde je na místě zvážit, zdali je pro vás veganství vůbec přínosem.

Zdroj info: https://www.insider.com/3-signs-you-shouldnt-eat-vegan-processed-foods-mood-changes-2021-3

Naklíčené luštěniny. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.