Bylinky a koření: některé mohou být v těhotenství nebezpečné

Těhotná

Ačkoli některé bylinky a koření využíváme pro zvýraznění chuti pokrmu nebo pro jejich prospěšné zdravotní účinky, nikdy bychom to s nimi neměly přehánět. Spoustu z nich mají totiž natolik silné účinky, že dokážou vyvolat předčasný porod nebo dokonce potrat! Bylinky a koření jsou zkrátka silné. Pokud jste těhotná, tak se vyplatí prostudovat si, jakým bylinkám byste se měli raději vyhnout. A jsou to i takové, o kterých byste to rozhodně neřekli!

Bylinky, kterým se raději vyhněte

Oreganu je lepší se vyhnout po celou dobu těhotenství, protože napomáhá produkci progesteronu. A to může skončit i potratem. Také na oblíbenou bazalku si dejte pozor. Ačkoli ji užíváme dnes už poměrně často, i ona může být v raných fázích těhotenství nebezpečná. V pokročilejším těhotenství zase může vyvolat porod – což se může hodit v případě, že přenášíte, a už se nemůžete dočkat, až se to maličké narodí. Po porodu bazalku také upotřebíte, stimuluje tvorbu mateřského mléka.

Bazalka

Foto: Pixabay

Zázvor proti nevolnostem

Ačkoli se zázvor všeobecně doporučuje proti těhotenským nevolnostem, ani s ním se to nevyplácí přehánět. Užívejte jej jen velice střídmě. Zázvor totiž může vyvolat kontrakce, což vede k předčasnému porodu nebo dokonce potratu. Podobné účinky má také skořice a hřebíček. I tomuto vánočnímu koření se tedy raději vyhněte.

Pozor na bylinky a koření stimulující dělohu

Pokud nějak koření stimuluje a prokrvuje dělohu, pak je lepší se mu vyhnout – hlavně v počátečních fázích těhotenství. Tyto účinky má například kurkuma nebo také chilli koření. Kořeněná a pálivá jídla se obecně v těhotenství nedoporučují, to až v případě, že chcete vyvolat porod (například když přenášíte). Vyhněte se také těmto bylinkám: rebarbora, fenykl, lékořice, šalvěj, ginkgo biloba, petržel, rozmarýn, jalovec, aloe vera, majoránka, máta, srdečník, levandule, kostival.

Bylinky před porodem

Účinky některých bylinek se vám před porodem mohou velice hodit. Jejich užívání si ale nechte opravdu na dobu, kdy už má porod proběhnout – zdravotní rizika, která hrozí předčasně narozeným dětem, jsou bohužel vysoká a nevyplatí se s nimi hazardovat. Do této skupiny patří například již zmiňovaná skořice, ale také další bylinky, které stimulují a prokrvují dělohu. Po porodu se zaměřte na konzumaci fenyklu a kmínu, což jsou bylinky, které pomáhají pro tzv. „prdíkům“ a podporují tvorbu mléka. Asi od 36. týdne těhotenství se doporučuje pravidelná konzumace čaje z kontryhele obecného či listu maliníku. Obě bylinky posilují dělohu a pomáhají k rychlejšímu porodu. Od 39. týdne se doporučuje konzumace lněných semínek, protože usnadňují porod.

Zdroj: https://www.medvidkovehracky.cz/blog/bylinky-tehotenstvi/

Foto: Pixabay