Antikoncepční náplasti: nemusíte na ně myslet každý den, jsou ale vidět

Antikoncepční náplast

Antikoncepční náplasti jsou vhodným řešením pro někoho, kdo nechce myslet každý den na pilulku. Mění se obvykle jednou za týden. Do těla uvolňují hormony, které blokují ovulaci, tj. uvolnění zralého vajíčka, a zvyšují hustotu hlenu děložního čípku, díky čemuž je tato oblast pro spermie neprostupná. Také se snižuje množství děložní sliznice, takže případné oplodněné vajíčko, které by se chtělo usadit, nemá kam.

Kam se antikoncepční náplasti lepí?

Existuje několik míst, kam můžete svou náplast použít. Vyhýbat byste se měli oblasti hrudníku. Ideální jsou hýždě, zevní část paže, břicho, horní část trupu. Je důležité, aby pokožka, kam náplast aplikujete, byla suchá a bez chloupků. Po nalepení zkontrolujte, zda náplast přilnula ke kůži dostatečně. Kontrolujte svou náplast vždy po koupání, cvičení, použití sauny nebo bazénu. Každých sedm dní náplast vyměníte za novou, po dobu tří týdnů. Čtvrtý týden vynecháte – dostaví se menstruace.

antikoncepce
Foto: Unsplash

Jaká je účinnost náplasti?

Antikoncepční náplasti patří mezi velice účinné metody antikoncepce. Při správném použití se její účinnost rovná i těm nejúčinnějším antikoncepčním metodám, jako je nitroděložní tělísko či antikoncepční pilulky. Stejně jako u těchto metod, ani antikoncepční náplasti nemohou používat ženy, které mají potíže s trombózou.

Jaké mají antikoncepční náplasti vedlejší účinky?

U některých žen se mohou vyskytnout určité vedlejší účinky. Ty obvykle mizí po dvou až třech cyklech. Mezi ně patří: bolest na hrudi, bolest hlavy, špinění uprostřed cyklu, nevolnost, zvracení, změny nálad, snížená chuť na sex, přibývání na váze.

Jaké jsou hlavní výhody náplastí?

  • Snižuje se pravděpodobnost, že vynecháte antikoncepci.
  • Použití je pohodlnější.
  • Jednoduché použití.
  • Snižuje se zátěž jater, která existuje při perorální antikoncepci.

A jaké jsou nevýhody?

  • Možné vedlejší účinky.
  • Účinnost náplastí je snížena u pacientek s hmotností nad 90 kg.
  • Možné přibývání na váze.
  • Náplasti se mohou třením odlepit (je to vzácné).

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/seks/plastry-antykoncepcyjne-jakie-sa-zalety-i-wady-ich-stosowania/

https://www.antikoncepce.cz/prehled-metod/naplast

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2770395/

Náhledové foto: Unsplash