Alergický kašel vs. nachlazení: jak je od sebe rozeznat?

Kašel

Pokud vás trápí kašel, častokrát si myslíte, že se jedná o nachlazení. Někdy ale může jít o alergický kašel, na který musíte použít jiné léky. U něho často můžete slzet, mít ucpaný nos nebo vás může svědit kůže. Alergický kašel nemá expektorační charakter. Naučte se znát rozdíly mezi těmito dvěma, ušetříte si tím spoustu potíží.

Alergický kašel vs. nachlazení

U nachlazení máte kašel v důsledku infekce způsobené viry. Kromě kašle můžete pociťovat slabost či bolesti v krku. Trvá několik dnů, maximálně dva týdny. To alergický kašel vás může potrápit mnohem déle – klidně i několik měsíců, v závislosti na tom, jestli jste vystaveni alergenu, který jej způsobuje. Nemáte u něj horečku ani bolest svalů. Často však kašlete suchým kašlem, který se v noci zhoršuje. Pokud dojde ke změnám teploty, kašlete obvykle více.

Alergie
Foto: Pixabay

Suchý nebo vlhký kašel

Pokud máte kašel v důsledku alergie, je obvykle suchý. To ale neznamená, že nemůžete nic vykašlávat! Někdy můžete mít spolu s vystavením alergenu také jiné onemocnění, například bakteriálního důvodu. Potom může být i pro vašeho lékaře oříšek, proč vlastně kašlete a diagnóza tak není nic jednoduchého. Takže se nespoléhejte na to, že alergický kašel je vždycky suchý. Pokud jej kombinujete s dalším onemocněním, může být i vlhký.

Alergický kašel může trvat dlouho

Podle toho, co jsme si uvedli výše, by měl mít alergický kašel delší trvání. Avšak nemusí to být pravda. Příčinou toho, proč kašlete, je totiž vystavení alergenu. Pokud alergen zmizí, nebudete už kašlat. To znamená, že pokud jste alergičtí na pyl, budete kašlat periodicky. Alergie na domácí roztoče vás zase může trápit klidně celý rok. Jakýkoli kašel, který trvá déle než dva týdny, je důvodem návštěvy lékaře!

Léčba alergického kašle

V první řadě byste měli odhalit, na co jste alergičtí. I v tom vám může pomoci vyšetření u lékaře. Ten také doporučí vhodnou léčbu. Obvykle dostanete antihistaminika druhé generace, která nemají sedativní účinek. Díky nim se zbavíte podráždění dýchacích cest a zastavíte i záchvaty kašle. V závažnějších případech můžete dostat také inhalační kortikosteroidy. Antihistaminové sirupy proti alergickému kašli můžete použít jako první pomoc, při chronickém kašli je jejich účinnost omezená.

Domácí léky na alergický kašel

Kašel můžete zmírnit různými prostředky, které máte nadosah ruky. V první řadě se snažte zvlhčit vzduch. Na to můžete použít spoustu osvědčených prostředků. Můžete třeba postřikovat okolní vzduch lahví s rozprašovačem. Pěstujte větší množství rostlin nebo v zimě přehoďte vlhký ručník přes radiátor. Nebo si práci usnadněte a investujte do zvlhčovače. Pomoci mohou také různé čističky vzduchu. Sáhněte po těch s HEPA filtrem.

Zdroje info:

https://www.doz.pl/czytelnia/a18235-Kaszel_alergiczny__objawy._Jak_odroznic_go_od_przeziebienia

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9244241/

Foto: Unsplash