Mandlové kameny: Malé hrudky způsobující zápach z úst

Mandlové kameny bývají poměrně malé. Nejčastěji se vyskytují u dospívajících a dospělých osob. Obvykle jsou zcela neškodné a nemusí se nijak léčit. Ale ve vzácných případech se vymykají kontrole a rozrostou se. V takovém případě je nutné zajít na ORL, kde vám odborník kameny odstraní a nastaví léčbu.

Jak o sobě dají vědět?

Mnoho lidí si svých kamenů vůbec nevšimnou. Jedině když se rozkašlou a nejednou ucítí na jazyku páchnoucí hrudku. Tu vyplivnou a nevěří vlastním očím co to je. Následně kámen spláchnou a tím i své obavy. Nicméně, v jiných případech to chodí jinak.

  • Zápach z úst
  • Kašel
  • Bolest ucha
  • Bolest v krku
  • Špatná chuť
  • Záněty

To vše vás může potkat. Bohužel, někdy způsobují i špatné polykání. Budete mít pocit, že vám něco uvízlo v krku! Pokud dojde k infekci, je nutné brát antibiotika a dodržet léčbu.

Proč dochází k jejich vzniku?

Je celkem ironické, že orgán, který má zabraňovat infekcím, je sám vyvolá. Nicméně všude mohou vznikat usazeniny, které jsou plné bakterií. A jakmile se přemnoží, problém je na světě. Mandle obsahují krypty či záhyby, chcete-li. Pokud dojde k jejich zvětšení, zachytí mnohem více minerálů. Především vápník, který rád přispívá ke kalcifikaci.

Foto: wikimedia commons, Amras666, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tonsillolith.jpg#/media/File:Tonsillolith.jpg

Léčba mandlových kamenů

I když nepředstavují žádnou hrozbu, znepříjemňují život. Pokud vám doktor předepíše antibiotika, nevyhýbejte se jim. Zvlášť pokud je běžně nepoužíváte. Důležitá je i ústní hygiena! Naučte se vykloktávat slanou vodou, čistěte si zuby a minimalizujte produkci nosního hlenu.

Rozhodně nikdy nevyndávejte kameny sami! Riskujete tím podráždění mandlí, vznik infekce, krvácení a jiné problémy. Místo toho zajděte k lékaři. Jasně, nikdo nemá čas sedět dlouhé hodiny na sedadle a doufat, že už budete na řadě. Ale odborná pomoc je to nejlepší, co můžete pro sebe zařídit. Pokud se vám budou infekce vracet, lékař vám nejspíš nabídne odstranění mandlí!

Zdroje info: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/tonsil-stones, https://patient.info/ears-nose-throat-mouth/sore-throat-2/tonsillolith-tonsil-stones

Náhledové foto: wikimedia commons, Bplikerd, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tonsilloliths_20091119_prior_to_tonsillectomy.JPG#/media/File:Tonsilloliths_20091119_prior_to_tonsillectomy.JPG