Zdravá střevní mikroflóra jako klíč k dlouhému a spokojenému životu

Kdo by se nechtěl ve zdraví dožít vysokého věku? Je to snem mnoha lidí. Přestože touží tu být do stovky i déle, často pro své zdraví nedělají dosti. Kouření, alkohol, nezdravý jídelníček, málo pohybu a nadváha jsou rizikovými faktory. Jistě, říká se, že kdo kouřil, umřel. A kdo nekouřil, umřel také. Ale s vynecháním všeho, co lidskému organismu škodí, existuje větší šance, že se kmetského věku dočkáte zdravější.

Průměrná délka dožití u žen a mužů

I když se průměrná délka dožití v našich končinách pomalu zvyšuje, stále nedosahuje úctyhodného věku, jakého se dožil biblický Metuzalém. Ten údajně žil do svých devíti set let. Možná, že někdy přijde doba, kdy se lidstvo dožije běžně sto dvaceti let. Zatím si musíme vystačit s tím, co říkají statistiky. Průměrná délka dožití u mužů je 78,2 roků a u žen 82,9. Na její zvyšování má vliv dostupná lékařské péče a také životní styl. K němu patří péče o své zdraví. Ta spočívá třeba i v dobré střevní mikroflóře.

Imunita sídlí ve střevech

Naše trávení a jídlo mají na imunitu velký vliv. Co může očekávat člověk se sedavým způsobem života, když se živí průmyslově zpracovanou potravou s velkým množství tuků a cukrů? Střeva takového jedince nemají možnost zdravě prospívat, protože jim chybí to základní, a to dostatek vlákniny. Odtud je pak jen krůček k problémům se zácpou a nadýmáním, což k pohodě rozhodně nepřispívá.

Stres. Foto: Pixabay

Stres je zabijákem imunity

Imunitu oslabuje chronický stres. Ovlivňuje totiž střevní mikrobiom, tedy hodné bakterie, které ve střevech žijí. Vliv má také na vstřebávání prospěšných látek. Víte, že hormon štěstí, serotonin, je z velké části tvořen právě ve střevech? Jsou-li střeva nějakým způsobem oslabená, trpí tím i lidská psychika.

Při léčbě antibiotiky je vhodné užívat laktobacily

Bakteriální onemocnění si obvykle žádá léčbu antibiotiky. Bez nich nedojde k úspěšnému poražení nemoci. Pokud vám lékař antibiotika předepíše, je vhodné je doplnit konzumací laktobacilů, které obnovují střevní mikroflóru, již antibiotika poškodila. V lékárně vám bude obvykle doporučeno, abyste laktobacily a antibiotika neužívali současně, ale s rozestupem alespoň dvou hodin, protože by se účinek minul pozitivním výsledkem. Laktobacily najdeme i v zakysaných mléčných výrobcích, jako jsou kefíry, jogurty nebo acidofilní mléko.

Zdroje info: laktobacily.cz, Wikipedia.org

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.