kliště2

Víme, která krevní skupina přitahuje klíšťata jako magnet

Lidová moudrost se zabývá klíšťaty v mnoha směrech. Existují prý lidé, kteří jim „chutnají“, protože mají „sladkou krev.“ A moderní výzkumy zjistily, že je na tom skutečně něco pravdy.

A nejde o nějaké zjištění ze zahraničí, ale přímo o cílenou českou studii. Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně prověřovali celou řadu zaslaných vzorků klíšťat. A zcela jasně prokázali, že tito nebezpeční parazité jednu krevní skupinu opravdu upřednostňují.

Která krevní skupina láká klíšťata nejvíce?

Tým vědců se kvůli svému výzkumu dokonce vydal i do terénu. Sbíral běžná klíšťata, vyskytující se téměř v celé Evropě. Následně vědci získané pavoukovce roztřídili podle krevní skupiny, kterou obsahovaly jejich útroby.

Byly nalezeny všechny vzorky – A, B, AB a 0, studie ovšem vynechala faktory Rh + a Rh-. Celkem bylo provedeno 100 testů, a to s jednoznačným výsledkem.

kliště

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejvíce klíšťatům chutná krev skupiny A (byla nalezena ve 36 % vzorků). Nejméně klíšťat se pak krmilo na skupině B (15 %). Je tedy jasné, že klíšťata z nějakého důvodu preferují osoby s krevní skupinou A. Netušíme ovšem, proč tomu tak je.

Jak se vyhnout klíšťatům v každé situaci?

Ale i když se touto pochybnou výhodou pyšnit nemůžete, přesto se snažte napadení klíštětem v maximální možné míře předejít. Pamatujte na to, že klíšťata reagují zejména na zvýšenou tělesnou teplotu a určité pachy. Líbí se jim např. pot, ale také sladké aroma, např. vanilka, tak často používaná v parfémech. Vyhýbají se naopak rozmarýnu, mátě, tea tree olejíčku, hřebíčku nebo česneku.

Po návratu z procházky také nezapomeňte svůj oděv okamžitě vyprat nebo ošetřit válečkem na oblečení. Osprchujte se a pečlivě prohlédněte. A nezapomeňte ani na domácí mazlíčky. Právě z jejich srsti k vám může klíště jednoduše přelézt a zakousnout se.

Zdroj dat v článku: is.muni.cz

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

8 komentářů

  1. Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za komentář, ale poradíte, kde? jsem nějaká zmatená a nic nevidím…

  1. Ivan Odpovědět

   Článek není špatný. Možná by pro méně dovtipné bylo lépe rozepsat zeširoka: „36 % osob s krevní skupinou A bylo napadeno klíštětem, zatímco u osob s krevní skupinou B to bylo jen 15 %“ Otázka je, jak to pomůže, svoji krevní skupinu nezměníš. Zato nákup repelentů by člověk podle své krevní skupiny plánovat mohl.

 1. Karel Odpovědět

  Zkombinuj si svoji krevní skupinu s pravidelným pivčem a klíště příště nemá šanci. Prý jsem bohužel jsem nepil dost pivča a mám chroňáka borelku. Takových článků vychází tisíce a jsou na nic. Kdybys raději napsal něco o léčbě, no popravdě není o čem asi psát, protože ani naše kapacity nevědí o borelce nic …když ví, tak zaplať statisíce…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *