Zdravý spánek

Užitečné tipy pro klidný a zdravý spánek

Spánek je základní lidská činnost, kterou nelze omezovat. Jde však také často o činnost, s kterou mají lidé problém. Stres či špatné prostředí může způsobit špatnou a nezdravou spánkovou hygienu, která vede k únavě a dalším neduhům. Jak se tedy vyspat, tak aby byl spánek zdravý a abyste efektivně nabrali síly na další den? To si dnes řekneme!

Klíčová je hodina před spaním

Často nemůžete usnout nebo máte tak lehké spaní, že se za noc klidně několikrát budíte? Je třeba řešit příčiny takových jevů a uvědomit si, že jde o nezdravý spánek. Kvalitu spánku určuje do veliké míry naše psychika, mír stresu a celková duševní kondice. Dále je klíčový okamžik před spaním. Možná více než si myslíte. Právě hodina před spaním může určit, zda se vyspíte dobře či nikoli. Zkuste se vyvarovat tomu, že ihned po tom, co doděláte práci na počítači či po sledování televize ulehnete. Zkuste se nejméně hodinu před plánovaným spaním uklidnit. Z ruky dejte mobil, tablet či vypněte počítač. Ztlumte světlo a neřešte žádné složité problémy ani na ně nemyslete. Můžete například poslouchat hudbu či si číst.

Spící žena

Spící žena: Zdroj  obrázku Pixabay.com

Různé zklidňující techniky

Mezi další nástroje, jak zkvalitnit váš spánek, patří rozličné techniky, často jogínského a meditačního charakteru. Jejich úkol je jediný – zbavit vás stresu a psychické zátěže. Ve východních filozofiích se setkáváme s tím, že pro dobrý spánek je důležité uvolnit energii hromadící se v hlavě a nechat ji obíhat celým tělem. To můžete zkusit například známou masáží chodidel – pólu opačného k hlavě. Stimulaci chodidel provádějte ve vodě, přičemž je jen na vás, která vám bude vyhovovat. Jestli to bude studená, vlažná či horká voda. Dalším způsobem je tlačení na chodidla s postupným vydechováním.

Problémy s monitory

V poslední době se více častějším stává problém, kdy do noci ležíte v posteli, a přitom máte v ruce mobil či se na tabletu na něco díváte. Jakýkoli monitor vyzařuje světlo, které není pro naše oči přirozené. Modrá složka tohoto světla pak způsobuje komplikace s následným usnutím. Východiskem a řešením z tohoto problému může být jednak klidná hodina před spaním, jak jsme zmínili výše. Dále však existuje dnes již na každém telefonu funkce, díky níž z obrazovky odstraníte modré světlo, takže monitor jej již nevyzařuje. Určitě tuto funkci pravidelně zapínejte, nebo ještě lépe, nastavte si, že od například 10. či 11. hodiny večerní se tento režim zapne sám.

Spánek: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *