Účinnost antibiotik klesá. Bakterie se stávají odolnějšími.

Léky

Antibiotika jsou skvělým pomocníkem, ale stejně jako u všeho, i u nich platí, že se nic nesmí přehánět. Nadměrné užívání antibiotik má z dlouhodobého hlediska negativní účinky. Bakterie se časem mohou stát odolnými proti antibiotickým prostředkům, což má za následek složitější léčbu. Za poslední desítky let spotřeba antibiotik v České republice i celosvětově významně vzrostla. Uvádí se, že v ČR zhruba o jednu pětinu. Ne vždy jsou ale antibiotika užívána správně.

Největší problém vidí odborníci v tom, že řada předepsaných antibiotik je užívána nesprávně. A to především z toho důvodu, že antibiotika účinkují na bakteriální infekce, ale mnohdy jsou užívány na typicky virové infekce. Nejjednodušším způsobem, jak rozeznat bakteriální infekci od té virové je provedení CRP testu. Ten lze v současné době provést z kapky krve v řadě ordinací praktických lékařů. Další variantou je samozřejmě klasický odběr žilní krve a určení hladiny CRP v laboratoři. A nesmíme zapomenout ani na domácí testy, které lze volně zakoupit v lékárně, takže si lze dokonce tento test provést i doma. Mnozí pacienti si však antibiotika v ordinacích „vydupávají“ i na běžné virózy či chřipky, jelikož se domnívají, že bude léčba rychlejší a účinnější.

Správné užívání antibiotik

Pokud již váš zdravotní stav antibiotickou léčbu vyžaduje, dbejte na jejich správné užívání. Veškerá antibiotika je vždy nutné užívat v přesně uvedených intervalech. A samozřejmě nesmíme zapomenout na dobrání celého balení. Mnoho pacientů dělá chybu v tom, že se jim po pár dnech udělá lépe a přestanou je užívat. Další chybou je shromažďování nedobraných antibiotik v domácí lékárničce. Řada lidí si je schovává pro případy tzv. „kdyby náhodou“, což není zrovna ideální volba. Antibiotika by vám vždy měl předepsat ošetřující lékař, který zvolí nejvhodnější typ a určí dávkování.

 

BakterieBakterie. Foto: Pixabay

Účinnost antibiotik se snižuje, bakterie jsou odolné

Odolnost bakterií stále roste, takže lze říci, že růst spotřeby antibiotik má vliv na rezistenci bakterií. Z dlouhodobého hlediska tedy účinnost antibiotik klesá. V některých případech se dokonce může stát, že budou v budoucnu bakterie tak odolné na antibiotickou léčbu, že budou lékaři těžce hledat účinný prostředek na vyléčení pacienta. Žádoucí je proto snižovat spotřebu antibiotik na případy, kdy je nezbytně nutné jimi přeléčit infekci.

 

Zdroj info: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/spotreba-antibiotik-roste-az-polovina-je-podavana-spatne/2096728

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.