Transplantace stolice: účinná léčba závažných střevních onemocnění

Transplantace stolice

Fekální transplantace čili transplantace stolice je praxí, která má pomoci při střevních obtíží. Jedná se v podstatě o to, že se přenese 50 až 200 g stolice zdravého člověka do střev toho nemocného. Má to pomoci obnovit zdravý střevní mikrobiom. Někdy se též můžete setkat s pojmem (fekální) bakterioterapie. Určená je pro ty, kteří trpí chronickými střevními obtížemi (záněty střev) a jiné způsoby léčby na ně nepůsobily.

Proč je důležitá střevní rovnováha?

Princip je takový, že do tlustého střeva pacienta jsou zavedeny zdravé bakterie. Ty jsou potřebné pro správnou funkci střev. Například po léčbě antibiotiky může nastat nerovnováha „dobrých“ a „špatných“ bakterií ve střevě, což může způsobit další zdravotní potíže. Transplantace může pomoci obnovit rovnováhu bakterií ve střevě. Probíhá to tak, že zdravému člověku lékaři odeberou stolici. Tu smíchají s fyziologickým roztokem a přecedí. Výsledkem je hnědá tekutina.

Doktor
Foto: Unsplash

Jak probíhá transplantace stolice?

Získanou hnědou tekutinu je zapotřebí dostat do tlustého střeva pacienta. Provádí se to v narkóze prostřednictvím trubice zvané kolonoskop. Není tedy překvapení, že celý zákrok se provádí řitním otvorem pacienta. Výhodou je, že po něm nejsou žádné jizvy. Pacient nesmí dva dny před zákrokem užívat antibiotika a den před zákrokem přijímá pouze tekutou stravu. Před provedením transplantace je proveden klystýr. Lékař může též předepsat lék, který zabrání průjmu, aby darovaná stolice zůstala ve střevech co nejdéle.

Jaké nemoci se dají transplantací řešit?

V zahraničí se transplantace velmi osvědčila při bakteriálním onemocnění Clostridium difficile. Tato bakterie je opravdu nepříjemná, protože může vytvářet neaktivní formy – spory. Na ně nepůsobí antibiotika, takže léčba je náročnější a často je spojena s hospitalizací. Pomoci může právě transplantace zdravé stolice. Léčbou může být i pro jiná onemocnění, která jsou spojena s nevyváženými střevními bakteriemi, jako je:

  • Crohnova nemoc,
  • ulcerózní kolitida,
  • roztroušená skleróza,
  • alergie na jídlo,
  • diabetes a diabetická neuropatie.

Zdroje info:

https://www.prozeny.cz/clanek/co-vsechno-potrebujete-vedet-o-fekalni-transplantaci-59155

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4749851/

Foto: Unsplash