Síla, rovnováha a smysl: Jiří „BJP“ Procházka o nadaci, studiu i cestě k sobě

Jiří Procházka

MMA šampion, student, filantrop. Jiří „BJP“ Procházka ukazuje, že vrcholový sport nemusí být jedinou životní cestou. Ve volném čase studuje, pomáhá dětem prostřednictvím své nadace, inspiruje k disciplíně a hledá rovnováhu mezi tělem a myslí – třeba i v sedle kola nebo stránkách samurajských knih. Aktuálně Jiří „BJP“ Procházka úspěšně dokončil magisterské studium na Masarykově univerzitě v Brně.  

Vaše nadace pomáhá dětem i rodinám v těžkých situacích. Jaké projekty právě teď podporujete a co vás k jejímu založení vedlo?

Momentálně předáváme věcné dárky na Kliniku jednodenní chirurgie v Dětské nemocnici v Brně, kde se po operacích zotavují dětí od kojenců po teenagery. Dále předáváme dárky i dětem v brněnském Klokánku. Financujeme letní tábor pro děti s Downovým syndromem, který se koná ve westernovém městečku a děti s rodiči se tam nejenom odreagují, ale v rámci programu mají hipoterapie, fyzioterapie, arteterapie. Budeme také předávat finanční dar mamince 3 nemocných dětí, která náhle onkologicky onemocněla. Abych nezapomněl, aktuálně na našich webových stránkách běží i dvě sbírky pro chlapce s vážnou neurologickou diagnózou. Pro oba chlapce je cílem vybrat finance na vyhovující elektrické vozíky a rehabilitace.

Vedle vrcholového sportu studujete na Masarykově univerzitě a nedávno jste obhájil diplom a úspěšně složil zkoušky. Co vás ke studiu motivovalo a jak se vám daří vše skloubit?

Dá se to skloubit, ale je potřeba mít opravdu dobrý time management. Hlavně jsem studoval dálkově, což mi dávalo přes týden čas. Školu mám jeden den v týdnu respektive jsem měl školu.  Největší motivace je být lepší verzí sebe sama a dát tomu nějaký smysl. Dříve, když jsem měl hodně času, nestudoval jsem, nečetl nebo neměl činnost, která by zaměstnávala mozek, tehdy, kdy jsem měl hodně času volného mimo tréninky říkal jsem si, vždyť jak se píše v Knize pěti kruhů (náhled do historie Japonska a pohled na svoji životní cestu bojovníka Mijamoto Musašiho) a samurajských přepisech, že cesta samuraje / bojovníka je vlastně dvojitá cesta. A to cesta pera a cesta meče. A stejně jako se člověk vzdělává nebo trénuje v životě a nabírá životní zkušenosti, tak by se měl edukovat i v teoretických věcech. Získávat informace, sledovat naučné dokumenty a další. Něčím prostě hlavu zaměstnat. To je můj pohled na věc.

Jiří Procházka

Jiří Procházka: Foto se svolením Jiřího Procházky

Cyklistika je součástí vašeho režimu. V čem vám pomáhá fyzicky i mentálně?

Cyklistiku miluju, ale musím se přiznat, že dost dlouho jsem teď na kole nebyl. Určitě se budu snažit se nějak časově uvolnit, abych si třeba mohl zajet na Malorku a dát si tam například pětidenní tréninkový cyklus s vyšším převýšením a pořádně si zajezdit. Vnímám to tak, že je za prvé jízda na kole super zdravá na kolena a za druhé je to vlastně výborné na fyzičku, protože si člověk na kole pořádně mákne.

Když nemůžu na kolo někam ven, tak nejčastěji se projedu aspoň v gymu. Tam jezdím více méně na airbiku, kde zapojím i ruce. Ale s jízdou venku se to srovnat nedá. Když se člověk projíždí v přírodě, má to úplně jiného ducha. Vidíte kus krajiny a musím hlavně říct, že jsem od malička jezdil venku na kole jako snad každý. Já jsem však skákal jednu dobu na BMXku. Což není samozřejmě silniční cyklistika, ale chci tím uvést, že je mi kolo blízké, takže jedem. Vítězství!

Jak najít balanc mezi sportem, vzděláním a osobním růstem? Co byste poradil mladým, kteří se o to snaží?

Pro ty, kteří se snaží najít rovnováhu mezi sportem, vzděláním a osobním rozvojem, je to především o prioritizování věcí, které chceme. Za prvé, jasně si říct, co chci dělat? Sport? Chci se vzdělávat? Jaké vzdělání? Osobní rozvoj? Číst nějaké knížky, bavit se s inspirativními lidmi a další věci. Pak následuje druhý krok a tím je time management. Pěkně si to celé sladit tak, aby to člověk dokázal vměstnat do svého dne či dní. Kdy to chci dělat, v kolik hodin přesně. A poslední, ale ten nejdůležitější krok je: čin a disciplína. Zkrátka do dodržovat. Alespoň tři týdny pro zajetí návyku. Tři dny musíte prostě dodržovat to, co jste si zadali. Třeba si to napsat do nějakého svého sešitu či kalendáře a být tomu plánu věrný. Být loajální a brát to jako vlastní předsevzetí, které nemusí být jen na nový rok.

Jiří Procházka

Jiří Procházka: Foto se svolením Jiřího Procházky

O Jiřím Procházkovi:

Jiří „BJP“ Procházka je český profesionální bojovník smíšených bojových umění, bývalý šampion polotěžké váhy organizace UFC a šampion japonské organizace Rizin FF. Je známý svou nekonvenční přípravou, hlubokou disciplínou a filozofií založenou na vnitřním klidu, duchovní síle a maximálním nasazení.

Autor: Jiří „BJP“ Procházka, https://www.jiribjp.cz/

Jiří Procházka: Náhledové foto se svolením Jiřího Procházky

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.