Seborea nepostihuje jen kojence, může se objevit i u dospělých

Mezi nepříjemné onemocnění kůže patří tzv. seborea neboli seboroická dermatitida. Vyskytuje se především v oblasti pokožky, kde jsou mazové žlázy – na hlavě, obličeji a trupu. K jejím projevům patří zánětlivá ložiska kůže s mastnými lupy, které mohou i nemusejí svědit. Jak se nemoc léčí?

Příznaky jsou podobné jako u atopického ekzému nebo lupenky

Projevy seborei se někdy podobají atopickému ekzému či lupence, takže diagnostika není úplně snadná. V každém případě patří toto kožní onemocnění do rukou odborníků – kožních lékařů. Se seboreou se velmi často setkáváme u nejmenších dětí, kojenců v jejich prvních měsících života. U nich však se spontánně zahojí po několika týdnech. Často se nemoc vyskytuje u osob s oslabeným imunitním systémem. Prvními příznaky jsou odlupující se bělavé, nažloutlé nebo našedlé šupiny v místech, kde se kůže přehýbá – za ušima, na tváři, ve vlasech, na obočí, na nose. Objevit se může ztráta vlasů, mírné zčervenání šupinaté kůže.

Co seboreu způsobuje

Za vznikem seboroické dermatitidy bývá zvýšená činnost mazových žláz s nadprodukcí kožního mazu. Na vině může být nezdravý způsob života (obezita, alkohol, porucha příjmu potravy), hormonální nerovnováha, genetika, únava stres, deprese, používání kosmetiky s obsahem alkoholu, dlouhodobé nošení roušek a respirátorů. Někdy se zmiňuje i nedostatek vitamínů skupiny B a nadměrný příjem cukru. Pokožce obvykle nesvědčí suché a chladné zimní počasí. Alergie na nemoc vliv žádný nemá.

Seborea u kojence. Foto: Pixabay

Léčba seboroické dermatitidy

Kvůli chronicky recidivujícímu průběhu nemoci je léčba zdlouhavá. Lékaři většinou naordinují kombinované preparáty obsahující kortikoidy a antimykotika. Doporučená je léčba lokálními antimykotiky.

U kojenců se doporučuje 2krát týdně namazat šupinatá ložiska salicylovým olejem, který je změkčí. Po koupeli, která by měla následovat asi 3 hodiny po namazání olejem, se šupiny jemně vykartáčují.

Pokud se mírná forma seborei vyskytne u dospívajících, pak je vhodné používat volně prodejné šampony s dehtem, kyselinou salicylovou, sírou, antimykotiky. Efekt se obvykle dostaví po delší době, asi po 6 týdnech pravidelného používání.

Zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Dermatitis_seborrhoica

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.