S příchodem letní sezóny najděte cestu ke zdraví

Zdraví

Navzdory tomu, že sezónní změny přinášejí více světla a tepla, i naše plány se stávají stále rušnějšími – s mimoškolními programy, sportovními kroužky a delšími nocemi strávenými venku. Tyto bouřlivé plány způsobují, že řada rodin přestává dodržovat zásady zdravé výživy. Výživné rodinné večeře jsou odsunuty na vedlejší kolej, zatímco jídlo s sebou a rychlá jídla na cestách jsou vítaným řešením. Už jste zapomněli na svá předsevzetí?

Najděte cestu zpět ke zdravému stravování

Lepší čas než na přelomu ročního období udělat si jarní pořádek ve svém životním stylu a vrátit rodinu do správných kolejí nenajdete. Letos na jaře si dejte za cíl začít s malými, dosažitelnými změnami, které mohou nabídnout pomoc vedoucí k lepší celkové pohodě. Cílem jarního úklidu životního stylu je přeorientovat sebe, svou rodinu a ostatní na vyzkoušení nových stravovacích návyků a zdravých potravin.

Je dobré přemýšlet o potravinách, které si můžete dopřát (na rozdíl od potravin, které si dopřát nemůžete), a soustředit se na vytváření stravovacího režimu. To může vyžadovat konzumaci nových potravin, které by měly být vždy čerstvé. Pro děti – ani pro dospělé – není jednoduché být otevřený zkoušení nových věcí. Ale letos si udělejte rodinný ozdravný proces. Provádění změn na vlastní popud může být vámi vnímáno jako zátěž. Proto je nezbytné, abyste měli u sebe někoho, kdo vám pomůže.

Najděte zábavnou cestu ke svému zdraví

Ještě dnes si vytvořte tabulku s hodnocením jídel. Dejte každému dítěti jednu tabulku a nechejte, aby si ovoce a zeleninu a jiné potraviny bodovaly podle chuti. Stupnici určete například čísly 1-10, 1-5… Naplánujte si jídla tak, abyste do nich po celý týden zahrnovali různobarevnou zeleninu. Například v pondělí využijte žlutou zeleninu, v úterý červenou a tak dále.

Foto: Pixabay

Polovinu večerů v týdnu vyměňte standardní obiloviny za jiné. Nebo zkuste úplně jinou obilovinu, například quinoa nebo kuskus. Pokud se často stravujete venku, dejte si za cíl jeden nebo dva večery v týdnu uvařit doma. Nahraďte rostlinné bílkoviny jedním ze svých standardních receptů. Například do chilli, tacos a dalších pokrmů použijte místo masa fazole.

Zapojte všechny členy domácnosti

Uspořádejte výzvu pro rodinné příslušníky. Přiveďte prarodiče, sousedy nebo rodinné příslušníky, aby se stali porotci, a přidejte cenu, která nesouvisí s jídlem. Uspořádejte příležitostné ochutnávání specialit, prospěšnějších forem receptů, které můžete běžně připravovat pro své děti. Uspořádejte například honbu za zdravou výživou. Každý účastník musí najít jídlo potřebné k vytvoření zdravého receptu. Po příchodu domů je nechejte, ať vám uvaří.

Další zásadní věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, když se snažíte o zdravé změny a jarní pročištění, je jíst a pít pouze určité množství surovin. Rodiče a děti dostávají stejnou porci výživy. Mějte na paměti, že součástí správného výběru je uvědomit si, co vaše tělo potřebuje a bez čeho se zřejmě obejde. Šestileté dítě má odlišné potřeby než šestnáctiletý nebo jakýkoli dospělý.

Zdroje info: gresik.cz, magu.co

Náhledové foto: Pixabay