Perimenopauza: zajímat by se o ni měli ženy nad 35 let

Žena

Perimenopauza je v podstatě něco, jako příprava na skutečnou menopauzu. Tělo začíná vykazovat určité příznaky, jako je například změna menstruace, problémy s usínáním, akné či náladovost. Perimenopauza začíná obvykle až ve věku 40 až 44 let, ale v některých případech začíná už po třicítce a může trvat čtyři až osm let. Ačkoli se jedná o přirozený proces, spousta žen ho nevidí rádo, protože jej považují v podstatě za začátek stárnutí.

Perimenopauza a její příznaky

V důsledku kolísání produkce hladiny hormonů, jako je estrogen a progesteron, může vzniknout několik nepříjemných příznaků. Mezi nimi můžete pocítit zejména nepravidelnou menstruaci, výkyvy nálad, ale také návaly horka (nebo obecně pocit horka). Dalšími častými projevy je nespavost, suchá pokožka nebo naopak akné, úzkost a deprese, vaginální suchost a další projevy, které jsou typické jako premenstruační syndrom. Tyto projevy jsou ale mnohem horší. Do této skupiny patří nadýmání, citlivost prsou, chutě, změny nálad atd.

Žena

Foto: Pixabay

Diagnostiku provádí lékař

Pokud zažijete kombinaci některých těchto příznaků, nemusí to nutně znamenat, že jde o perimenopauzu. Například suchá kůže v kombinaci s nepravidelnou menstruací může znamenat spíše poruchy štítné žlázy. Neexistuje žádný test, který by vám lékař provedl, aby zjistil, zda se jedná o perimenopauzu nebo ne. Jeho úkolem je vyloučit jiné příčiny obtíží. Perimenopauzu vám lékař diagnostikuje s ohledem na váš věk, rodinnou anamnézu a příznaky.

Jiné příznaky podle rasy

Zajímavostí je, že perimenopauza se může vyskytovat u různých ras jinak. Například černošky obvykle zažívají perimenopauzu o dva až čtyři roky dříve, přičemž i některé z jejich příznaků mohou být horší (například návaly horka). Důvodem by podle vědců mohlo být to, že černošky obvykle mají horší socioekonomický status, přístup ke vzdělání a zažívají stres v souvislosti se svou tmavou pletí (rasistické útoky z okolí).

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4834516/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3185240/

https://www.oprahdaily.com/life/health/a42619955/what-is-perimenopause/

https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/6-prekvapivych-priznaku-perimenopauzy-a-menopauzy/

Foto: Pixabay