Rebarbora skrývá nebezpečí: když o něm víte, můžete být klidní
Rebarbora je pro někoho kyselá, pro jiného má pachuť, ale jsou i tací, kteří ji naprosto zbožňují! Může být zdroje vitamínů a minerálů. Použijte ji při pečení koláčů, do kompotů i marmelád. Ale pozor! Tahle rostlina má i svou temnou stránku. Ne všechny její části jsou vhodné pro konzumaci. To pak mohou nadělat víc škody než radosti. Co si tedy bez obav dopřát, a co raději hodit na kompost?
Rebarbora má nebezpečné listy
Vypadají jako velké slunečníky, ale nejsou tak neškodné, jak by se mohlo zdát. Málokdo ví, že rebarbora není jedlá celá – a právě listy jsou tou částí, kterou byste rozhodně neměli ochutnávat. Proč? Obsahují totiž pořádnou dávku oxalátů – sloučenin, které umí pořádně zavařit. Umí se totiž navázat na vápník a další minerály, čímž brání jejich vstřebávání. A co hůř? Při větším množství mohou napomáhat tvorbě ledvinových kamenů. Takže: listy pryč, stonky do koláče!
Vážná otrava spíše nehrozí
Lékaři sice uklidňují, že byste museli spořádat celou hromadu listů, abyste se vážně otrávili, ale i tak platí zlaté pravidlo: listy rebarbory nejíme, nevaříme, nekompostujeme a rozhodně je nepřidáváme do salátů.
Rebarbora a její stonky
Stonky jsou tím nejlepším, co na rebarboře je, a jejich konzumace je naprosto v pořádku. Zejména, když si ji dáte tepelně upravenou, což snižuje riziko otravy z kyseliny šťavelové, která je v malém množství i ve stoncích. Ty krásně červené nebo růžové pruhy jsou nejen bezpečné, ale i chuťově parádní. Lehce nakyslé, skvěle ladí s cukrem, skořicí nebo třeba jahodami. A když rebarboru spojit s něčím bohatým na vápník (třeba s jogurtem nebo tvarohem)? Riziko nedostatku těchto živin snížíte.
- A malý tip na závěr: sáhněte po červenějších stoncích – bývají jemnější a méně kyselé než ty zelené.
Bezpečná konzumace
Listy hned pryč! Nejsou vhodné ani do kompostu. Oxaláty se v přírodě nerozloží snadno a mohou pak negativně ovlivnit kvalitu kompostu i půdu a mohou být nebezpečné i pro některé živočichy. Stonky dobře omyjte a podle potřeby oloupejte – hlavně pokud jsou vláknité. Rebarboru vařte nebo pečte, díky tomu zjemní svou chuť a zbavíte se nebezpečné kyseliny šťavelové. A pozor: žádné hliníkové nebo měděné hrnce! Kyselina šťavelová si s těmito kovy nerozumí. Nejlepší jsou nerezové nebo smaltované hrnce.
Zdroje info:
https://kobieta.interia.pl/porady/news-nigdy-nie-spozywaj-tej-czesci-rabarbaru-grozne-skutki-dla-zd,nId,21400299
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7448319/
Foto: Pixabay