Proč začít bavit o sexualitě s dětmi co nejdřív a otevřeně
Sexualita patří k potřebám lidského bytí. Provázejí jedince celým jeho životem. Vzniká splynutím gamet a končí v momentě biologického zániku. Často si lidé myslí, že se sexualita týká výhradně dospělých. Nicméně je stálým společníkem ve všech životních obdobích. Je proto nezbytné vést s dětmi rozhovory o sexu a sexualitě. Do života jim předáte důležité informace, znalosti a hodnoty! Jsou zásadní pro zdravý vývoj sexuality, sebepojetí, rozvoj a posilování vztahů.
Nebojte se s dětmi mluvit o sexualitě od ranného věku
Sexualita má výrazný vliv na celkovou pohodu dítěte. Začněte s ním mluvit už v předškolním věku. Dáte mu prostor naučit se rozumět svému tělu a identifikovat hranice. Ticho a tabu vede k dezinformacím a nejistotě. Lze jim snadněji ublížit a vrhnout do náruče LGBT.
Hlavní přínosy včasného dialogu
Budujete důvěru a otevřenost mezi vámi a dítětem
Pokud vás děti vnímají jako spolehlivý zdroj informací nepůjdou jinam. Nebudou závislé na vrstevnících internetu. Tím pádem nebudou tolik ovlivnitelné. A teoreticky by nemuseli hledat nevhodné zdroje. Ale tomu se asi nevyhnete.
Prevence proti rizikovému chování
Sexuální výchova závisí s odložením zahájení sexuální aktivity. Dokonce se potvrdilo, že takové děti v dospělosti používají více ochranu. Dívky neotěhotní v nízkém věku a snižuje se riziko přenosných chorob.
Sebepojetí, hranice a respekt
Děti je třeba naučit pojmy jako souhlas, osobní hranice či respekt k druhým. Pokud vše dobře zvládnete, budou mnohem sebevědomější. Lze je tak uchránit před možným zneužitím. A dokonce se posílí jejich sociální dovednosti.
Kdy a jak začít konverzaci?
- Začněte už v předškolním věku: Seznamte je s rozdíly mezi chlapci a holkami. Zodpovězte otázku odkud se bere miminko! Vše uzpůsobte jednoduše a dle jejich věku.
- Předkládejte informace průběžně: Snažte se okruhy témat jednou za čas zopakovat a něco málo k tomu přidat. Dítěti to usnadní budování znalostí i ochoty se ptát.
- Mluvte věcně a otevřeně: Vždy vysvětlujte informace formou dialogu. Nesnažte se poučovat a kázat.
Zdroje info: terapie.cz, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5517036/
Náhledové foto: Pixabay