Překvapivé benefity běhání, které vás donutí začít a vydržet

Začátky s běháním jsou většinou spojené se snahou zhubnout přebytečná kila a tvarovat postavu. Tím to ale teprve začíná, protože běhání toho dokáže nabídnout mnohem víc. Podívejte se na některé ze zdravotních benefitů, jaké přináší pravidelný běh. Možná půjde o motivaci, kterou potřebujete pro splnění svých předsevzetí.

Posílení srdce a oběhové soustavy

Běhání podporuje činnost srdce a celého kardiovaskulárního systému. Krev se totiž značně rozproudí a s tím, jak stoupne tep, je srdce nuceno pracovat s ještě větší výkonností. Tímto posilováním pomáháte předcházet některým onemocněním.

Zlepšení nálady okamžité i s delším účinkem

Při běhu, ale i jiném cvičení dochází ke stimulaci organismu, který uvolňuje specifické látky. Jde o hormony a další látky, které jsou zodpovědné za dobrou náladu. Jestli tedy potřebujete vzpruhu, vydejte se ven na běh a uvidíte, že dobrá nálada přijde k tomu.

Foto: Pixabay

Posílení kloubů a šlach

Při běhání jsou klouby a šlachy namáhány, takže dochází k jejich posilování. Pokud však trpíte obezitou či nadváhou je dobré začínat pozvolna a postupně přidávat na intenzitě. Aby bylo posilování kloubů a šlach zdravé, je nezbytnou součástí běhu také kvalitní a vhodně zvolená obuvkvalitní a vhodně zvolená obuv.

Efektivní trénink střední části těla

Běhání je výborným tréninkem pro nohy. To jistě nikoho nepřekvapí. U běhu se však zapojuje víceméně celé tělo, což znamená, že posilujete také střed. Klíčová je především správná technika, aby bylo celkové posílení těla opravdu efektivní.

Zlepšení paměti

Jedním z poměrně překvapivých faktů ohledně běhání je to, že může pomoci se zlepšením paměti. Podle provedené studie totiž pravidelné provádění aerobního cvičení, kdy dochází k rozproudění krve v těle, podporuje činnost hipokampu v mozku. Tato oblast je zodpovědná za paměť a učení, takže běhání může mít pozitivní efekt na tyto vlastnosti.

Zdroj: https://www.shape.com/fitness/cardio/11-science-backed-reasons-running-really-good-you

Náhledové foto: Pixabay