Závislost na drogách: jak ji odhalit u svých blízkých

Drogy

Závislost na drogách je velmi vážným stavem, který ohrožuje hned několik úrovní v životě člověka. Tak zaprvé ho může vyloučit z dočasného sociálního života – vzhledem k tomu, že si osoba nemůže drogu odepřít a často potřebuje čím dál více, začíná se stávat základem jeho života. V takovém případě jsou všechny ostatní věci stranou, přátelé, práce a dokonce cizí vlastnictví. Závislé osobě se život obrátí vzhůru nohama. Někdy je ale možné zasáhnout dříve, než se tak stane. Jak poznat závislost u svých nejbližších?

Problémy v práci nebo ve škole

Vzhledem k tomu, že středobodem života se stávají drogy, může jít pracovní výkon nebo školní prospěch prudce dolů. Nejedná se ale pouze o samotné výsledky, ale také o samotný projev. Pokud osobě na práci nezáleží, pak ji nedělá tak, jak by měla. A může jít také o různé chyby, kterých se osoba začíná dopouštět z důvodu nedbalosti. Výjimkou samozřejmě není ani absence v práci či škole – a to neomluvená.

Drogy

Foto: Pixabay

Zanedbaný vzhled

Závislá osoba nemá dostatek energie ani motivace. To se může projevit na jeho fyzickém zdraví, ale také vzhledu. Neupravený vzhled, nošení stále stejného oblečení navzdory tomu, že už je špinavé, může znamenat, že se osoba dostává do závislosti. Je jí úplně jedno, co si o ní ostatní lidé myslí, hlavně když bude mít to, na čem jí záleží: svou drogu.

Změny v chování

I z nejvíce společenských a nejusměvavějších jedinců se stávají samotáři. Tito lidé obvykle nejsou příliš sdílní o skutečnostech, kam chodí nebo s kým se stýkají. Jejich volný čas je totiž naplněn činnostmi, které vedou ke shánění drogy – nebo shánění peněz na ni. Uzavírají se často i před svými nejbližšími a snaží se jim zabránit ve vstupu do svého pokoje.

Problémy s penězi

Drogy nejsou levnou záležitostí. A když jich potřebujete víc a víc a nechodíte do práce, jednou se prostě musí stát, že vám dojdou. Pokud po vás chce přítel peněžní hotovost, aniž by dokázal přesně vysvětlit na co, nebo se vám rovnou ztrácí peníze či předměty, pak to může naznačovat závislost na drogách.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/drug-addiction/symptoms-causes/syc-20365112

Foto: Pixabay