Pravda a mýty o zraku: Jak moc vám pomůže konzumace mrkve nebo pohled do zeleně

Brýle

Nutili vás rodiče, když jste byli malými dětmi, jíst dušenou mrkev? Měli k tomu dobrý důvod. Tato kořenová zelenina je plná vitamínů. Existuje samozřejmě i jiná úprava než tradiční dušení. Třeba mrkvový salát. A jsou modré oči náchylnější ke vzniku onemocnění? Jak je to vlastně s tím zrakem, kde je pravda a kde mýtus?

Posiluje mrkev zrak?

Jedním z našich nejdůležitějších smyslů je zrak. Jím získáváme až 80 procent informací, je proto důležité o něho řádně pečovat. Třeba i správně zvoleným jídlem. Říká se, že na každém šprochu, je pravdy trochu. Mrkev je brána jako zelenina, která očím prospívá. Obsahuje totiž betakaroten, z něhož v lidském těle vzniká vitamín A. Ten se stará o výživu oční sítnice. Podobné množství betakarotenu, jaké je v mrkvi, ale najdete také v ořechách nebo meruňkách. Z čehož vyplývá, že není nutné do sebe cpát kilogramy mrkve, ale váš jídelníček může být mnohem pestřejší.

Foto: Pixabay

Uklidňuje pohled do zeleně?

Když hodiny strávíte prací u počítače, nemůžete se divit, že vaše oči volají po odpočinku. Jsou unavené zíráním do monitoru. Už jste možná zjistili, že vám uleví, když zaměříte pohled do přírody na zelenou barvu, která má zklidňující účinek. Při práci s počítačem či notebookem byste se měli řídit pravidlem 20-6-20. Po 20 minutách práce byste se měli na 20 sekund zaměřit na předmět vzdálený od vás 6 metrů. Očím to hodně pomůže. Výborné jsou také tzv. úlevové čočky nebo brýle s povrchovou úpravou proti modrému světlubrýle s povrchovou úpravou proti modrému světlu. Za skla si v optice něco připlatíte, ale ve výsledku se to oplatí, protože získáte bezva pomocníka při práci na počítači.

Na barvě očí záleží

Modré oči mají v sobě méně pigmentu než hnědé, tudíž do nich proniká více potenciálně škodlivého světla, kam patří i modré světlo nebo UV záření. Je zajímavé, tzv. makulární degenerace, tedy onemocnění očí podmíněné věkem, se statisticky více objevuje u modrookých lidí. Pro majitele modrých očí by to mělo být signálem, aby o svůj zrak více pečovali – třeba nošením slunečních brýlí v létě i v zimě. Málokdo totiž ví, že čerstvě napadaný sníh zvyšuje hladinu UV záření až o 90 %. O důvod více, abyste své oči dostatečně chránili.

Zdroj: https://www.lesaktualne.cz/aktuality/zelen-prospiva-fyzickemu-a-dusevnimu-zdravi, Wikipedie.org

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.