čaj

Nespavost po koronaviru napravte bylinkami

Postcovidové potíže trápí téměř každého, kdo nemoc prodělal. Návrat čichu a chuti může trvat měsíce a podobné je to i s dalším negativním jevem, nespavostí. Ta se projevuje až u pětiny pacientů. Jak s ní můžeme bojovat přírodní cestou?

Bylinky nezklamou

Nespavost se většinou rozjíždí již během nemoci, kdy kvůli vysokým horečkám nemůžete usnout. Jakmile horečky odezní a spánek stále ne a ne přijít, je načase zabrousit na bylinkový záhon nebo do prodejen zdravé výživy. Existuje totiž několik rostlin, které si se spánkovými (ale i jinými) problémy hravě poradí. Nic ovšem nelze užívat dlouhodobě. Pokud se ani po měsíci bylinkové léčby váš spánek nevrátí do normálu, navštivte raději svého lékaře.

nespavost

Nespavost: foto Unsplash

Mateřídouška

Mateřídouška patří k nejvyužívanějším léčivým bylinám. Kromě svých příznivých účinků na trávicí systém působí také antisepticky, uvolňuje stres a pomáhá s usínáním. Užívá se ve formě čaje ze sušených lístků doplněného medem. Nedoporučuje se ale těhotným a kojícím ženám kvůli obsahu mírně toxických látek.

Třezalka tečkovaná

Třezalka je přírodní antidepresivum číslo jedna. Pomáhá zmírňovat úzkosti a tinktura z ní vyrobená velmi dobře uvolňuje od bolesti svalů nebo kloubů. Pro lepší spánek se doporučuje pít třezalkový čaj ze sušených květů, stačí jedna čajová lžička na 250 ml vody a krátce vylouhovat. Pokud ovšem užíváte antidepresiva, léky na srdce, antikoncepci nebo máte dlouhodobé potíže s játry a žlučníkem, raději se třezalce vyhněte.

třezalka

Třezalka tečkovaná: foto Pixabay

Meduňka lékařská

Bez obav se dá říct, že meduňka je svatým grálem mezi bylinkami. Nejenže ozdravuje trávicí trakt a pomáhá proti nadýmání, ale také uklidňuje a navozuje spánek. Navíc je zdrojem vitamínu C a konzumovat ji můžete i začerstva. Čaj z listů (čerstvých nebo sušených) vám s usínáním zaručeně pomůže. Stejně jako u mateřídoušky je dobré jej osladit medem, aby zanikla nahořklá chuť. Na rozdíl od předchozích jmenovaných bylin můžete meduňku bez obav užívat i v těhotenství.

Zdroje: https://www.celostnimedicina.cz/bylinky-a-spani.htm
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/po-covidu-trapi-az-petinu-lidi-nespavost-a-deprese-40346460
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/210-trezalka-teckovana-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Čaj: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *