Diabetes

Uvolnění pandemie jako ideální čas pro zanedbané zdravotní potíže

Pandemie koronaviru zmítá světem již déle než rok, nicméně Česká republika se právě nyní dostává do situace, kdy si bude moci zřejmě alespoň trochu vydechnout. S tím souvisí i fakt, že nemocnice se do jisté míry vrátí k plánovaným zákrokům a bude o něco více času řešit i jiná onemocnění, než je Covid-19. Právě z toho důvodu se vyplatí mnohým lidem začít ještě více pečovat o své zdraví a dohnat resty, které jim z pohledu jejich zdravotního stavu vznikly.

Zanedbané bércové vředy

Lidé se prostě covidu bojí a bát budou, nicméně řešení některých zdravotních problémů mnohdy nesnese dlouhodobější odklad. Zejména u starších pacientů může být situace velmi nebezpečná. Jmenovat bychom mohli například léčbu chronických bércových vředů. V mnohých případech její zanedbání vedlo k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu pacientů a snížení kvality jejich života.

Omluva z několika kontrol a následky jsou děsivé

MUDr. Júlia Černohorská z Dermal Centre Mělník hovořila o starším pacientovi s poměrně nepříjemnými ranami na nohou. Konkrétně řekla: „Řešili jsme závažné rány na obou nohách 82letého pacienta. Na první kontrole měl dokonce promáčené kalhoty, ponožky i boty. Nález byl závažný. Po roce léčby se nám povedlo všechny rány podstatně zmenšit, snížit jejich bolestivost. Pak do všeho zasáhnul covid.“

Vakcína na Covid-19

Vakcína na Covid-19: Foto Pixabay

Senior byl soběstačný. Z dalších kontrol se nicméně omluvil kvůli covidu. Rány, které byly jinak ošetřeny a postupně se zmenšovaly, doznaly velmi nepříjemných změn. Senior dokonce odmítl také péči ošetřovatelské společnosti, která by vše vyřešila u něj doma. Znečištěná obinadla a bandáže ranám rozhodně nepomohly.

Chování je do jisté míry pochopitelné

Raději snést bolest než se nakazit smrtelnou chorobou. Mimo bércové vředy jsou také hodně inkriminované diabetické nohy a další nepříjemnosti. Vždyť jen bércovými vředy trpí zhruba 45 000 lidí ve věku nad 65 let. Data Ústavu zdravotnických informací hovoří o tom, že 135 tisíc lidí má nehojící se rány a museli být hospitalizováni.

Zdroj info: www.lecbarany.cz/pacient
https://www.uzis.cz

Diebetes: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *