Kolik modrého světla je moc? A kdy nám může i prospět?
Pojem modré světlo v poslední době slýcháme ze všech koutů. Vnímáme ho jako strašáka, který nám narušuje spánek a má negativní vliv na zdraví našich očí. Setkáváme se s ním denně skrz displeje počítačů, telefonů, umělého osvětlení v budovách nebo sluneční paprsky. Co to tedy vlastně modré světlo je, jak ovlivňuje naše zdraví a může být pro nás dokonce v něčem prospěšné?
Je modré světlo opravdu tak špatné?
Jde o světlo s nejkratší vlnovou délkou a největší energií. Jednoduše lze říci, že třetina veškerého viditelného světla je právě modré světlo. Můžeme ho rozdělit na přirozené a umělé – přirozeným zdrojem modrého světla je pochopitelně slunce, zatímco mezi umělé zdroje patří LED televizory, monitory počítačů, chytré telefony, tablety nebo některé žárovky. Modrému světlu se zkrátka nevyhneme! Než se pustíme do jeho negativních účinků, je dobré si říci, že přináší i několik zajímavých benefitů pro naše zdraví. Například stimuluje části mozku, které nás udržují bdělé a ostražité, zlepšuje náladu i výkon.
Modré světlo má také terapeutické účely a může zmírnit projevy sezónní deprese nebo pomoci při léčbě aknózní pleti a některých kožních onemocněních. Takzvaná fototerapie zlepšuje stav pokožky postižené akné – modré světlo totiž pomáhá zničit bakterie způsobující zánět.
Modré světlo jako nepřítel zdravého spánku
I přes to, že nám pomáhá zůstat ve střehu, zároveň potlačuje v těle produkci melatoninu – spánkového hormonu. Problém tedy nastává večer, kdy už modré světlo není pro naše tělo přirozené a jeho vysoká míra může negativně ovlivnit náš spánkový cyklus. V případě, že se tak děje opakovaně hrozí zvýšené riziko rakoviny nebo obezity. „Pro zajištění kvalitního spánku a dostatečné produkce potřebného hormonu melatoninu bychom se měli vyhnout působení modré složky světla v době, která má být určena spánku. Před spaním bychom tedy neměli používat mobil, tablet a podobná elektronická zařízení. Ani usínání u televize nepřináší spánek dobré kvality,“ doporučuje hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Pokud chceme mít nerušený spánek, je dobré se modrému světlu vyvarovat 2-3 hodiny před spaním, což může být pro někoho oříšek. Pokud před spaním pracujete na počítači nebo používáte mobilní telefon, zkuste si na zařízení alespoň nastavit filtr proti modrému světlu nebo používat speciální brýle určené k blokování modrého světla.
Foto: Se svolením Ursapharm
Pozor na oči
Brýle s filtrem proti modrému světlu neslouží jen k podpoře přirozeného spánkového režimu, ale především jako ochrana očí. Při nadměrném vystavení totiž může modré světlo vést k digitálnímu očnímu napětí a potenciálně poškozovat sítnici. Obzvlášť pokud pracujete denně na počítači, je důležité oči chránit. Pokud tedy přemýšlíte o brýlích s ochranou proti modrému světlu, měli byste se zaměřit na:
- Úroveň filtrace: Některé brýle blokují 20-30 % modrého světla, jiné až 90 %. Pro běžnou práci u počítače vám stačí lehčí filtry, pokud jste spíše noční sovy a pracujete v noci, jsou lepší ty silnější.
- Čiré vs. Jantarové čočky: Čiré čočky blokují méně modrého světla, jsou vhodné pro denní použití. Jantarové čočky jsou vhodné, pokud používáte obrazovky před spaním nebo v noci. Mohou pomoci zlepšit spánek, ale je dobré si uvědomit, že lehce mění barevné vnímání, takže nejsou vhodné například pro práci s grafikou.
- Dioptrie vs. Bez dioptrií: Pokud již nosíte dioptrické brýle, určitě se vyplatí zvážit přidání filtru modrého světla přímo do skel. Počítejte ovšem s vyšší cenou.
Jak očím ještě ulevit?
Myslete také na to, že sledování obrazovek snižuje frekvenci mrkání, které je zásadní, pokud se má slzný film rozprostřít po oku rovnoměrně. Ti, kteří se dívají na obrazovku, mrkají pouze 4krát za minutu místo obvyklých 15 mrknutí, což vede k suchosti a podráždění očí. V takovém případě jsou ideálním řešením umělé slzy Hylo Fresh, které pomohou zklidnit namáhané oči a lze je používat i s kontaktními čočkami.
Další možností, jak umělé světlo limitovat, je používat pravidlo 20:20:20. Pokaždé, když delší dobu používáte zařízení vyzařující modré světlo, například v práci u počítače, zkuste se každých 20 minut zastavit a zaměřit pohled na předmět vzdálený 20 stop (6 metrů) od vás, a ten sledovat po dobu 20 sekund. Pokud nosíte klasické dioptrické brýle na dálku, ujistěte se, že jsou vhodné pro vzdálenost mezi monitorem a očima. Většina brýlí je totiž určena na větší vzdálenosti. Pokud pracujete denně s počítačem, vyplatí se zainvestovat do brýlí, které jsou vybavené filtrem proti modrému světlu, vaše oči vám poděkují.
Zajímavosti:
- Denně u zařízeních vyzařujících modré světlo strávíme klidně i déle než 10 hodin.
- Třetina veškerého viditelného světla je považována za modré.
- Modré světlo vyzařované sluncem způsobuje, že vidíme oblohu modře.
- Melatonin je nejsilnější antioxidant a hormon regenerace.
Zdroje info: NZIP, SZÚ, ispánek, Hylo, Jaiswal S, Asper L, Long J, Lee A, Harrison K, Golebiowski B. Ocular and visual discomfort associated with smartphones, tablets and computers: what we do and do not know. Clin Exp Optom. 2019;102(5):463-477. doi:10.1111/cxo.12851, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33802522/
Náhledové foto: Se svolením Ursapharm
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.