Jak začít s plaváním: co je potřeba vědět předtím, než začnete plavat pravidelně

Plavání

Plavání obvykle bereme jako rekreační činnost. Je to skvělá činnost, jak se udržet fit, a to i pro lidi, kteří mají problémy s klouby. Jedná se o jednu z nejlepších činností, které mohou dělat všechny generace. Navíc si procvičíte velké množství svalů. Pokud chcete dosáhnout zdraví či správné váhy, můžete začít plavat pravidelně. To vede ke snížení chronických onemocnění, jako jsou kardiovaskulárních chorob, cukrovka druhého typu či mrtvice.

Rady pro neplavce

Pokud patříte mezi neplavce, nebo máte strach z vody, nemusíte se bát. Lekce pro začátečníky jsou navrženy tak, abyste plavali ve vodě, kde dosáhnete na dno. Na začátku si budujete důvěru v sebe sama i k vodě. Jakmile získáte sebedůvěru, můžete začít plavat. Všechno, co je k plavání zapotřebí, jsou plavky. Čepice nebo plavecké brýle si můžete koupit později, až když zjistíte, jestli je plavání ten pravý sport pro vás. Chlor ve vodě může způsobit podráždění očí a poškození vlasů, takže se to při pravidelných návštěvách bazénu doporučuje.

Plavání

Foto: Pixabay

Jak začít s plaváním?

Ideální je zvolit si bazén, který je vám co nejblíže. Dlouhé cesty k bazénu by vás mohly začít odrazovat. Na druhou stranu, čím větší je koupaliště, tím více možností je dostupných – můžete se přihlásit na různé lekce, jako je cvičení ve vodě, aqua aerobic, cvičení pouze pro ženy, pro seniory nebo třeba pro miminka. Pro začátek postačí jeden den v týdnu, kdy se zaměříte na plavání střední nebo silné intenzity po dobu 30 minut. Možná, že zezačátku nezvládnete plavat celých 30 minut – to je v pořádku. S postupem času zjistíte, že zvládnete plavat delší a delší dobu.

Jak nepřestat plavat

Naplánujte si, ve který den budete do bazénu chodit a udělejte si z toho zvyk. Nehledejte výmluvy, proč to nejde. Ideální je, domluvit se s někým, kdo chce také chodit pravidelně plavat. Pak je mnohem těžší trénink vynechat. Máte-li děti, můžete je vzít s sebou. Děti plavání milují a je to jen další způsob, jak je donutit k pohybu. Navíc se mohou velmi dobře zabavit.

Zdroj: https://www.nhs.uk/live-well/exercise/swimming-for-fitness/

Foto: Pixabay