NAFLD: Chronické onemocnění jater, které většina Čechů podceňuje

Už jste se někdy setkali se zkratkou NAFLD? Označuje onemocnění jater chronického rázu, o kterém však jen málo Čechů má nějaké povědomí. Co je to za nemoc a jak se projevuje?

Nealkoholová tuková choroba jater

Současný životní styl, v němž výrazně převládá vysoký příjem kalorií vedoucí k obezitě, stojí také za vznikem civilizačních nemocí. Pokud bychom se vás nyní zeptali, které to jsou, určitě byste správně odpověděli, že cukrovka 2. typu a srdečně-cévní nemoc. Patří sem však i NAFLD, tedy nealkoholová tuková choroba jater (z anglického non-alcoholic fatty liver disease). Pokud jí člověk trpí, tak se mu v jaterní tkáni shromažďuje tuk, kvůli čemu pak časem může dojít k rozvoji nebezpečné cirhózy jater. V důsledku toho pak játra nejsou schopná plnit svou funkci.

Víte, že onemocněním NAFLD trpí v Evropě každý čtvrtý člověk? Celosvětově počet pacientů s touto nemocí roste, nejvíce pak v Jižní Americe a na Středním Východě.

Obezita: Foto: Pixabay

Problémem je, že nemocná játra nebolí

Poškození jater je plíživé a tento proces může trvat několik let, než se přijde na to, čím člověk opravdu trpí. Příznaky choroby jsou nenápadné a zaměnitelné za jiné nemoci. Jedním z nich je například únava, nevolnost nebo tlak v pravém podžebří. Výraznější symptomy se objevují až v pozdním stádiu, ale to už obnova funkce jater je nemožná.

Na vině není vždy jen alkohol

Cirhózu jater se většinou spojujeme s přemírou alkoholu. Jak je ale zřejmé, může vzniknout i z jiných příčin – nezdravé a nepravidelné stravování, nedostatek pohybu, obezita. Alarmující je fakt, že podle výzkumu agentury Ipsos celé dvě třetiny Čechů tuto nemoc podceňuje a neuvědomuje si, že vede až k předčasné smrti.

Zdroj info: wikipedie.cz, ipsos.cz

Tučné jídlo. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.